İnternet bağlantısını satış yapabilmek için yeterli hale getiren yerli girişim Shopier, sosyal medya mecraları başta olmak üzere, bulunulan fiziksel lokasyondan bağımsız olarak, sisteme kabul edilen herkesin kolay ve güvenli satış yapabilmesine sağlıyor. Goshopier.com alan adlı Shopier markasının, 5.500’ün üzerinde aktif üyesi bulunuyor.

Kurulan sistemle hem alıcının, hem de satıcının haklarının korunduğunu belirten girişimin kurucu ortağı Süner, “Satıcılar, Instagram gibi mecralarda taksitli satış yapıp, paralarını hızlıca hesaplarına alabilir hale gelirken; alıcılar da ürünlerinin sağlıklı bir şekilde ellerine ulaşacağından emin olabiliyorlar. Çünkü arada her bir siparişi tek tek takip eden Shopier duruyor” dedi. 

SOSYAL MEDYA DA ARTIK BİR PAZAR YERİ 

Süner, iş modelini şu şekilde açıkladı: “Hepimizin bildiği semt pazarları vardır… Bu pazarda bir tezgahınız olduğunu ve bu tezgahı oradan alıp, müşteri kitlesinin yoğun olduğu başka bir yerde birkaç saniyede kurabildiğinizi düşünün. Shopier buna imkan sağlıyor. İstediğiniz mecrayı pazar yerine dönüştürüyorsunuz. Bu yüzden modele ‘Yeni nesil pazar yeri’ diyoruz” 

Mobil uygulama sayesinde satıcıların hayatının daha da kolaylaştığını söyleyen Süner, “Alıcının ödemeyi tamamlamasıyla, sipariş mobil uygulama bildirimi ve e-posta ile satıcıya anında bildiriliyor. Satıcı kargoyu tamamladığında siparişi kapatıyor ve parasını hesabına alıyor. Bu kadar basit. Ayrıca mobil uygulama sayesinde ürün listeleme, sipariş takibi, sipariş tamamlama, toplam satış takibi gibi tüm gündelik işlemleri cebinizden yapabilmek mümkün” 

SOSYAL KALKINMAYA KATKI 

Shopier’a olan ilginin yaklaşık 2 yıldır her geçen gün artarak ciddi seviyelere geldiğini belirten Süner, “İşin geldiği nokta bizi oldukça mutlu ediyor. Ne kadar belirgin bir ihtiyaca karşılık verdiğimizi yaşayarak görüyoruz” dedi. 

Yapılan tüm geliştirmelerin kullanıcı ihtiyaçlarına endeksli olarak fakat en yalın haliyle yapıldığını belirten Süner, “Artık bu rekabet ortamında bulunduğunuz alanda talep edileni vermeme şansınız yok. Sadece neye fayda sağlayacağınızı çok iyi analiz etmeniz ve net bir değer önerisiyle bunu sunmanız çok önemli” dedi. 

Girişimin hane halkının ve kadınların ekonomik aktivasyonuna ve yurt içine döviz girişine bulunduğu katkı sebebiyle, yakın bir tarihte daha kapsamlı kalkınma projelerinde rol alacağı belirten Süner, “Her ne kadar cüzi tutarlarda da olsa evinde ördüğü örgüyü, el emeğiyle ürettiği seramik objeyi oturduğu yerden satarak ailelerinin geçimine katkıda bulunan teyzelerin, size telefon açıp minnettar olduklarını söylemelerinin yarattığı duygunun tarifi yok. Sürekli olarak aldığımız geribildirimlerle insanlara bu imkanı sunmanın ne kadar güzel bir şeye dönüştüğünü görüyoruz. Özetle bu işin sosyal boyutu bizim için çok önemli bir motivasyon unsuru” dedi. 

Şu ana kadar bir çok yatırımcının ilgi gösterdiği belirtilen girişim, yeni anlaşmalarla yeni özellikleri kısa sürede devreye sokmaya hazırlanıyor.