Sony, Kuzey Kore merkezli olduğu düşünülen siber saldırı ve tehditlere rağmen Interview (Mülakat) isimli filmini gösterime sokmayı planlıyor. Şirket bunun için çeşitli alternatifleri gözden geçiriyor.

Sony'in avukatı David Boies, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'a düzenlenen suikasti konu alan filmin gösterimini iptal etmediklerini sadece ertelediklerini söyledi. Filmin sinemalarda gösterime girmesi için farklı alternatiflerin gözden geçirildiği belirtiliyor.

Şirketin bu açıklamasının ABD Başkanı Barack Obama'nın filmin gösteriminin iptal edilmesini eleştirmesinin ardından gelmesi dikkat çekti.

ABD, şimdi saldırıdan sorumlu tuttuğu Kuzey Kore'ye nasıl bir misillemede bulunacağını gözden geçiriyor. Başkan Obama, Kuzey Kore'yi teröre destek veren ülkeler listesine yeniden alabileceklerini söyledi.

ABD'Yİ TEHDİT ETTİ

Kuzey Kore ise Sony'e yönelik siber saldırının arkasında olduğunu yalanlıyor. Kuzey Kore Ulusal Savunma Komisyonu, Beyaz Saray, Pentagon ve ABD topraklarına saldırı tehdidinde bulundu. Komisyon, 1, 2 milyon askeriyle amerika birleşik devletleri'ne saldırmak için her türlü yöntemi kullanmaya hazır olduğunu bildirdi.

Hollywood'u sarsan siber saldırı, Kim Jong Un'a yönelik bir suikast planını konu alan komedi filmi MülakatIın vizyona girmesinden önce düzenlenmiş, siber saldırı sonrasında Sony Pictures'a ait çok sayıda ticari sır, yapımı süren filmlerin ayrıntıları ve yazışmalar internete sızdırılmıştı.