Teknolojinin gelişmesi ve internetin hayatımızın merkezine yerleşmesi yeni sosyalleşme alanları yarattı. Artık hemen herkesin sosyal medya hesapları var. Ancak bunun insan hayatına olumsuz etkileri de bulunuyor. Gençlere yönelik zorbalık ve şiddetle mücadele eden "Ditch the Label" adlı kuruluşun araştırması çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Her üç kişiden biri, internette görünüşlerinden dolayı istismar ve zorbalığa uğramaktan korkuyor.

Araştırma 12 ile 20 yaş arasındaki 10 bin çocuk ve gençle yapıldı. Buna göre gençlerin yüzde 40'ı, çektikleri selfie'ler beğenilmezse kötü hissettiklerini söylüyor. Yüzde 35'i ise kendilerine olan güvenlerinin takipçi sayılarına doğrudan bağlı olduğunu belirtiyor.

Araştırma, siber zorbalığın giderek yayıldığına da işaret ediyor. Araştırmaya katılanların yaklaşık yüzde 70'i internette başka birine karşı istismarcı davranış sergilediklerini anlatırken; yüzde 17'si de bilgisayar başında zorbalığa uğradıklarını kaydetti.

Uzmanlara göre insanlar, sosyal medyada gerçekliği göstermekten kaçınıyor. Aynı şekilde ebeveynlerin de sosyal medyaya bağımlı olmasının gençler üzerinde bu etkileri artırdığına dikkat çekiliyor.