"Topuklu ayakkabılar tedavisi olmayan rahatsızlıklara sebep oluyor"

Kadınların gözdesi topuklu ayakkabılar, dizlerde erken yaşlanma ve osteoartrite neden oluyor. Üstelik bu rahatsızlığın ilaç tedavi da yok.

NTV Haber 15.01.2015 - 12:27

"Topuklu ayakkabılar tedavisi olmayan rahatsızlıklara sebep oluyor"

Topuklu ayakkabılar,, dizlerde osteoartrite neden oluyor. Yani kıkırdakların kırılmaya başlamasıyla kemikler birbirleriyle temas edip sürtünmesi eklemlerin şişmesine neden oluyor. Stanford Ünversitesi'nin gerçekleştirdiği çalışma, bir kadının topuklu ayakkabı giydiği her seferde, eklemlerini tehlikeli bir şekilde zorladığını ortaya koydu.

Bu yeni çalışmaya göre, yüksek topuklu ayakkabılar, diz eklemlerini erkenden yaşlandırıyor ve osteoartrite yolaçıyor. Topuk ne kadar yüksekse, dizler, ayakkabı yere değdikçe çok daha fazla bükülüyor ve böylece diz eklemlerindeki baskı artmış oluyor.

Londra'da College of Podiatry'nin gerçekleştirdiği bir çalışma da yüksek topuk giyen kadınların kalıcı yaralanma riskiyle karşı karşıya olduğunu gösterdi.  Uzun süre parmak ucunda yürümenin, ağrı ve acıya, sinirlerin sıkışmasına ve eklemlerle yumuşak dokularda yıpranma ve aşınmaya neden olduğu belirtiliyor. 

Osteoartrit, kıkırdak kırılmaya başlıyor  kemikler temas ederken, kemiklerin sürtünmesi eklemlerin şişmesine neden oluyor..

Her iki çalışmada da bir tedavi ilacı olmadığı,, iltihap sökücü ağır kesicilere başvurulabileceği,, daha iler vakalardaysa steriod iğnelerinin kullanılabileceği kaydediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...