Tesla dünyanın en büyük sanal enerji santrali için kolları sıvadı

Elektrikli otomobil üretisi Tesla, dünyanın en büyük sanal enerji santralini yapmak için çalışmalara başladı. Avustralya'da kurulacak sisteme 50 bin evin dahil edilmesi planlanıyor.

tesla sanal enerji santrali

Daha önce Avustralya'da dünyanın en büyük lityum pilini inşa eden Tesla, ülkede yeni bir rekor elde etmenin peşinde. Avustralya hükümetiyle ortak gerçekleştirilecek çalışmada ülkenin güneyindeki 50 bin eve güneş paneli yerleştirilecek.

Şimdiden 6 bin 500 evin başvurduğu projede ev sahipleri hiçbir ücret ödemeyecek.

Proje kapsamında binlerce eve kurulacak panelleri birleştirerek dünyanın en büyük sanal enerji santralinin oluşturulması hedefleniyor. 

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, projenin direkt üstlenicisi olmayacak. Sürecin içerisinde yardımcı şirket olarak bulunacak.

Avustralya hükümetinin bu proje için ayırdığı para ise 25 milyon dolar. Ülkenin güneyi sıklıkla enerji yetersizliğinden kaynaklanan elektrik kesintilerine maruz kalıyor. Bu nedenle uygulamanın bölgesi de ülkenin güneyi olacak.

Sanal enerji santrali, merkezi bir sistemden ziyade çok farklı üretim tekniğini ve kaynağını kullanarak enerji üretmeyi yarayan sistemlerdir.

Sayfa Yükleniyor...