Tesla'nın rekoru Elon Musk'ı memnun etmeye yetmedi

Tesla’nın S Modeli tek şarjla 900 kilometre gidebiliyor. Ancak bu durum bile şirketin sahibi  Elon Musk'ı memnun edemedi.

ntv.com.tr 21.06.2017 - 17:32 | Son Güncelleme : 22.06.2017 - 16:17

Tesla'nın rekoru Elon Musk'ı memnun etmeye yetmedi

Tesla'nın en lüks, P100D tip S Modeli, 543 km menzile sahip. İki Tesla meraklısının yaptığı bir gözleme göre, eğer çok dikkatli bir sürücüyseniz bu mesafeyi 321 km uzatmanız mümkün. 

Bir yakıt deposu veya şarj ile mümkün olan en geniş menzili elde etmeye çalışmaya ‘hypermiling’ deniyor. En verimli şekilde ‘hypermiling’ yapmak için klima kullanmadan yavaş bir şekilde ilerlerlerken, rüzgarı arkanıza almanız gerekmektedir. 

Electrek tarafından ortaya çıkarılan bir blog yazısında, Steven Peeters ve Joeri Cools ikilisi, Belçika'da 16 mil uzunluğundaki kapalı bir bir döngüde S Modelini pili bitene dek 24 saat boyunca daireler çizerek sürdü. Batarya bittiği zaman iki meraklı aracı tek bir şarjla 900 km sürmüştü. 

İkilinin ulaştığı menzil, Casey Spencer’ın 2015 yılında 85D'lik tek şarjla 885 km yaparak kırdığı rekoru geçiyor.  

Fakat ‘hypermiling,’ bir aracın menzilini test etmek için en iyi yol değil çünkü arabalar genelde ‘hypermiling’de yaratılan şartlar altında sürülmüyor. Çoğu durumlarda bir arabayı bu kadar yavaş sürmek mümkün bile değil. Zira birçok otoyolda minimum hız sınırları var. 

Yine de bir arabanın sınırlarını test etmek ve en etkili sürüş hızını bulmak için harika bir yöntem. Örneğin, Peeters ve Cools, P100D'nin 24.8 mil hızla sürüldüğünde en verimli olduğunu tespit etti. 

MUSK'I MEMNUN EDEMEDİ 

Aynı zamanda, doğru lastiklerle bu rekorunda kırılabileceğine inanan Elon Musk’in dikkatini çekmek için de iyi bir yöntem. Musk attığı bir tweet’te, doğru lastiklerle 1000 km’den fazla yol almanın mümkün olduğunu yazdı. 

Sayfa Yükleniyor...