NTV

The Internet Archive Trump yüzünden Kanada'ya taşınıyor

ntv.com.tr

Teknoloji

İnternetin en büyük dijital kütüphanelerinden The Internet Archive, Donald Trump'ın başkan seçilmesinin ardından Kanada'ya taşınacağını açıkladı.

İlişkili Haberler

ABD'de Donald Trump'un başkan seçilmesinin ardından yükselen Kanada'ya taşınma tehditleri gerçek oluyor. İnternetin en büyük dijital arşiv platformlarından The Internet Archive (IA) Kanada'da verilerini yedekleyeceğini duyurdu.

Kar amacı gütmeyen IA kullanıcılarına bağış yapmaları için çağrı yaptı. Oluşumun internet sitesinde bir açıklama yayınlayan Internet Archive'ın kurucularından Brewster Kahle, "Kültürel materyallerimizi koruma altına almak, güvende tutmak ve daime erişilebilir durumda bulundurmak ve internetin karşılaşacağı geniş çaplı kısıtlamalardan kaçınmak için" ifadelerini kullandı.

Kahle, "9 Kasım sabahı radikal değişimlerin habercisi olan bir sabaha uyandık, tarih boyunca kütüphaneler ve insanlar sahip oldukları bilgiler nedeniyle güvenlik ihlalleriyle karşılaştı" dedi . Kahle bağışların yeni sistemin altyapısını oluşturmak için kullanılacağını belirtti.

Kanada'daki yeni merkezin nasıl olacağına dair detaylar paylaşılmadı. Ancak Internet Archive'ın San Fransisco'da bulunan ana merkezini taşımak yerine Kanada'da bir yedekleme deposu oluşturacağı tahmin ediliyor. 1996 yılında kurulan Internet Archive aynı zamanda kullanıcılara geriye dönük olarak indekslenmiş sayfalara erişmesini sağlayan Wayback Machine'i de bünyesinde bulunduruyor.

Oluşumun bünyesinde 2014 yılı itibariyle 15 petabayt (1 petabayt 1 milyon gigabayta denk geliyor) veri bulunuyordu.

ETİKETLER