Turkcell, 2011 yılında iPad kullanıcıları için Türkiye’nin ilk interaktif dijital dergi platformu Turkcell Dergilik’i geliştirdi. Dergilik uygulaması, 2016’da teknolojik gelişmelere yönelik tekrar düzenlendi ve son halini aldı. Uçak ya da metroda çevrimdışı iken de okuma ve otomatik indirme özellikleri sunan "Dergilik" uygulaması Apple Store veya Google Play üzerinden ücretsiz olarak yükleniyor.

Turkcell'den verielen bilgilere göre "Dergilik" adlı uygulama ile ilgili son bilgiler şunlar:

-Yılın ilk üç ayında 2 milyon 200 bin kişi dergi indirerek okuma rekoruna ulaştı. Mart ayında 800 bin adet dergi okundu. Dergilik’i cihazına indiren kullanıcı sayısı önceki aya göre yüzde 50 artış gösterdi.

-Dergilik’te en çok okunan yayınlar eğlence dergileri oldu. En çok okunan kategoriler: Eğlence, kadın, iş dünyası, erkek, mizah. Dergilik’te şu anda dekorasyondan teknolojiye, mizahtan aile ve çocuğa, iş dünyasından moda ve eğlenceye, kadın ve erkek yayınlara 9 kategoride 300 popüler yayın bulunuyor.

-Mart ayında uygulamaya en az bir kez açmış kullanıcılarımızın uygulamada geçirdikleri süre 21.2 dakika oldu.

EN ÇOK İNDİRİLEN DERGİ: LEMAN

Dergilik’te en çok okunan ilk 5 dergi 

Leman: 73.119 kez indirildi

Atlas: 27.622

Bayan Yanı: 26.088

OT Dergi: 24.835

Lezzet: 21.104

Turkcell Dergilik şu anda dijital dergi olarak, indirilme rakamları ile basılı okunan dergi sayısını geçmiş durumda.

TURKCELL ABONELERİ İÇİN EK ÜCRET YOK

Turkcellli olup belirli tarifelerde yer alan kullanıcılar da tarifelerine ek ücret ödemeden Dergilik içeriğinde yer alan 300’e yakın dergiyi indirip okuabiliyorlar. Üstelik dergi indirmek, okumak için kullanacakları aylık 5GB mobil internet de yanında! Diğer operator kullanıcıları aylık 14,99 TL karşılığında Dergilik’e abone olabiliyor. 

Ek olarak, abone olmayan ve olmak istemeyen kullanıcılar dergileri tek tek de satın alabiliyorlar. Bugün uygulamada 100’e yakın dergi ücretsiz, yani diğer operator kullanıcıları da bu dergileri ücretsiz indirip okuyabiliyor. Ücretli dergiler 3,49 TL, 6,99 TL, 9,99 TL gibi üç farklı fiyat seviyesinden sunuluyor. Uygulamaya giriş yapmak için telefon numarası yazıldıktan sonra SMS ile gelen 4 haneli şifrenin girilmesi yeterli.

Tarifeleri kapsamında Dergilik yer alan Turkcell’liler dergi indirmek, okumak için harcayacakları datayı yine tarifelerine ek ücret ödemeden kullanacakları Dergilik’te geçerli 5GB mobil data paketinden harcıyorlar. Diğer operator kullanıcıları dergi indirmek ve okuma işlemlerini wifi ya da mobil internet ile yapabilirler.