Twitter'da tweet sildirmede dünya birincisi olduk

Sosyal medya devi Twitter, 2014 yılının ikinci yarısını kapsayan Şeffaflık Raporu'nu yayımladı. Bu dönemde toplam 1.982 içerik kaldırma talebinin 1.820'si Türkiye'den geldi. Türkiye’yi 101 tweet sildiren Brezilya ile 19 tweet sildiren Japonya takip etti.

Haberler - ntv.com.tr 07.02.2015 - 10:02

Twitter'da tweet sildirmede dünya birincisi olduk

Popüler sosyal paylaşım sitesi Twitter, 2014 yılının ikinci yarısını (1 Temmuz-31 Aralık 2014) kapsayan Şeffaflık Raporu’nun ilk versiyonuna göre, dünya genelinde Twitter’dan “en çok tweet sildiren ülke” Türkiye oldu.

Raporda Türkiye’den 328’i mahkeme kararıyla, 149’u ise diğer devlet kurumlarından olmak üzere toplamda 477 hesap kapatma talebi gelmiş. Türkiye, bu taleplerle toplamda 2 bin 642 hesabın kapatılmasını istemiş. Twitter’ın ise bu taleplerin yalnızca 62’sine olumlu yanıt verdiği görülüyor. Listeye bakıldığında Türkiye’nin 477 talep ile açık ara önde olduğu görülüyor. Zira Türkiye’nin ardından ikinci olan Rusya’nın 91 hesap ve içerik silme talebinde bulunduğu görülüyor. Almanya ise 43 taleple üçüncü ülke oldu.

YÜZDE 5’İ ENGELLENDİ

Türkiye’den gelen taleplerin “kişilik haklarının ihlali” ya da “hükümet yetkilileri veya diğer bireylere iftira atma” gibi dayanakları bulunuyor.

Raporda, “Taleplerin ifade özgürlüğünü ihlal ettiğini düşündüğümüz durumlarda Türk mahkemelerinde de itirazda bulunduk. İtirazlarımız taleplerin sadece yaklaşık yüzde 5’ini engelleyebildi” deniliyor. Twitter’ın itirazlarının Türk mahkemelerinde kabul edilmesi üzerine de 6 aylık dönemde, daha önce gizlenen üç hesap ve 196 tweet de tekrar açılmış.

Türkiye 496 Twitter kullanıcısının hesap bilgilerini talep ederken, şirket bu taleplerin hiçbirine olumlu yanıt vermemiş. Twitter, ülkelerden gelen içerik silme taleplerinin geçen döneme kıyasla yüzde 84 oranında, kapatılması istenen hesap oranının da yüzde 348 arttığını belirtti. Twitter öğle saatlerinde ise raporun güncellenerek 9 Şubat’ta tekrar yayınlanacağını bildirdi.

Sayfa Yükleniyor...