İlişkili Haberler

Kurt Eichenwald'a gönderilen tweet'te, "Yazdıkların nedeniyle nöbeti hakediyorsun" ibaresinin bulunduğu belirtildi. Eichenwald olaydan kısa bir süre sonra epilepsi (sara) nöbeti geçirdiğini yazdı ve durumu polise bildirdi.

Eichenwald, eşinin aşırı derecede korktuğunu ve nöbet geçene kadar bir şey yapamadığını açıkladı. Kurt Eichenwald daha önce de online saldırılara maruz kaldığını söylemişti. Eichenwald yaptığı açıklamayla Twitter'e bir süre ara vereceğini duyurdu.

Kurt Eichenwald'a gönderilen iletinin görüntüsü. Gerçek görselde arkadaki ışık hızlıca yanıp sönerek epilepsi nöbetine neden oluyor. 
Kurt Eichenwald'a gönderilen iletinin görüntüsü. Gerçek görselde arkadaki ışık hızlıca yanıp sönerek epilepsi nöbetine neden oluyor. 

ABD Epilepsi Derneği Başkan Yardımcısı Simon Wigglesworth, ışığa duyarlı epilepsiye sahip olan insanların böyle saldırılara açık olduğunu söyledi. Saniyede 15-20 kere parlayan bir görsel beynin uyarılmasına ve nöbete neden oluyor. Uzmanlar bunu internet ortamında geliştirmenin aşırı derecede zorluk taşımadığını belirtti.

Polisin askıya alınan Twitter hesabıyla ilgili soruşturma başlattığı açıklandı. Trump karşıtı iletiler yazan Eichenwald'a saldırının bir Trump destekçisi tarafından yapılmış olabileceği iddia edildi.

Japonya'da 1997 yılında meydana gelen bir olayda çizgi film izleyen 600 çocuk baş dönmesi nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı. Yapılan araştırma sonucunda çizgi filmden gelen ışıkların çocuklarda hafif nöbete neden olduğu ortaya çıkmıştı.