NTV

Uber çalışanları Kalanick'in dönmesi için kampanya başlattı

ntv.com.tr

Teknoloji

Uber çalışanları istifa eden CEO’larının geri dönmesi için imza kampanyası başlattı. Dilekçeyi şimdiye kadar bin çalışan imzaladı. Şirketin toplamda 12 bin çalışanı bulunuyor.

İlişkili Haberler

Uber'in yatırımcılarının çoğunluğu şirketin kurucusu ve CEO Travis Kalanick'in istifasını istemiş olsa da, şirket çalışanlarından Kalanick’e dönüş çağrısı başladı.

Yönetim kurulu üyelerine yazılan bir dilekçede çalışanlar, yatırımcı baskısı ve skandallar nedeniyle Salı akşamı istifaya sürüklenen Kalanick’in eski pozisyonuna geri getirilmesini istediklerini belirtti.

"Evet, Travis hepimiz gibi kusurlu bir insan. Fakat Uber’e olan bağlılığı, tutkusu, ve vizyonu adeta eşsiz. Eğer Travis olmasaydı, bizde bugün burada olamazdık. Biz onun zamanla ihtiyacımız olan lidere dönüşebileceğine inanıyoruz. Başarılı olabilmemiz için ona ihtiyacımız var" sözleriyle başlayan dilekçenin amacı, Kalanick’in şirkette tekrar faal bir rol alması.

12 bin çalışanı bulunan Uber’in yaklaşık bin çalışanının dilekçeyi imzaladığı bildirildi.

Uber, dilekçeyle ilgili yorum yapmayı reddetti. Konuyla yakından ilgilenen bir kişi dilekçenin Çarşamba’dan beri şirkette dolaştığını, fakat yönetiminin henüz bu konuyla ilgilenmediğini doğruladı.

Hem şirketin öncülüğüne sebep olarak hemde şirkete yapılan iki bağımsız soruşturmada zehirli bir kültürün kaynağı olarak gösterilen Kalanick, ihtilaflı bir lider. Kalanick’in istifası zorlu donemlerde şirketi yönetemeyeceğini düşünen yatırımcılar tarafından istenmişti.

SKANDALLAR SONUCU GELEN İSTİFA

Son zamanlarda şirketin iç sorunları kamuya yansımaya başladı. Medya teknolojileri şirketi Morning Consult’ın gerçekleştirdiği ve yaklaşık 1700 kişinin katıldığı bir ankette, Uber kullanıcılarının yüzde 57’sinin zorbalık, cinsiyet ayrımcılığı ve taciz edilmekten şikayet ettiği ortaya çıktı. Katılımcıların yüzde 13'ü, skandallardan dolayı Uber uygulamasını tamamen kullanmayı bıraktıklarını belirtti. Uygulamayı kullanmayı bırakan kullanıcıların yüzde 28'i ise Kalanick’in istifası ile Uber’i tekrar kullanmaya başlayacaklarını söyledi.

Morning Consult Sözcüsü Jeff Cartwright, ‘Travis halk tarafından çok tanınan bir isim değildi’ diyerek, Mark Zuckerberg ve Sheryl Sandberg gibi istisnalar dışında, çoğu teknoloji yöneticisinin çok tanınmadığına dikkat çekti.

Cartwright, “Ancak Kalanick son zamanlarda Uber'in merkezi haline gelmişti. Birkaç ay önce insanlar onun kim olduğunu bilmiyorken, artık sorunun kaynağı olarak tanınıyor" dedi.

HALEN DESTEKÇİLERİ VAR

Tusk Ventures'ın kurucu ortağı ve Uber’in ilk yatırımcılarından olan Bradley Tusk, yönetim kurulunun Kalanick’i istifaya iterek bir sorunu çözmeye çalışırken yeni bir sorun yarattığını söyledi.

Tusk, Kalanick'in bir vizyoner olduğunu ve yönetim kurulunun onu işten çıkarmak yerine ona yardımcı olabilecek kişileri işe alması gerektiğini düşündüğünü açıkladı. Tusk, "Sürücüsüz araçlar, kamyonlar, uçan arabalar gibi konularda gerçekten Travis'e ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı. 

Kalanick'in şirketten ayrılışı ile ilgili yapılan açıklamada yönetim kurulu üyeleri, şirkette tansiyonların yüksek olduğunu ve Kalanick'in kararının hafife alınmadığını açıkladı.

Çalışanlara gönderilen bir açıklamada "Travis bu şirkete herkesten daha çok şey kattı. Uber’e yaptığı katkılar için ona sonsuza dek minnettar olacağız," yazıyor.

ETİKETLER