NTV

Uber, hakim karşısına çıkıyor

Teknoloji

Mobil taksi uygulaması Uber hakkında başlatılan soruştırma kapsamında ilk duruşma bugün görülüyor.

İlişkili Haberler

Fransa'da internet üzerinden taksi hizmeti sunan Uber ile ilgili açılan soruşturmada ilk duruşma bugün görülüyor. 
 
Paris Ceza Mahkemesi'nde görülen davada Temmuz ayının başında askıya alınan programın Fransa Direktörü Thibaud Simphal ile Batı Avrupa Direktörü Pierre-Dimitri Gore-Coty bugün hakim karşısına çıkıyor. Paris’te yerleşik şirketin Avrupa Genel Müdürü Gore-Coty ile Fransa Direktörü Simphal, geçtiğimiz Haziran ayı sonunda 'korsan taksicilik' suçundan gözaltına alınmıştı. Şirket hakkında da geçtiğimiz yıl; usulsüz ticaret, korsan taksicilik ve bilgisayar veri işlemlerinde usulsüzlük suçlarından dava açılmıştı. Mahkeme şirketi 100 bin Euro para cezasına çarptırmıştı. 
 
Fransa'da Haziran ayı sonunda Uber'e tepki gösteren taksiciler, başta başkent Paris olmak üzere Fransa genelinde gösteri düzenlemişti. Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve da o dönem yaptığı açıklamada Paris Valiliği'ni UperPop uygulamasını yasaklamaya davet etmişti. 
 
Fransa'da yaklaşık 400 bin kişinin, müşterilerine istedikleri yerde ve zamanda şoförlü özel araç tahsis eden "UberPop" uygulamasını kullandığı belirtiliyordu. 

2015 itibari ile 60'a yakın ülkede ve 300'ü aşkın kentte kullanılan uygulama, ehliyetsiz sürücülerin taksicilik yapmasına imkan sağladığı için çeşitli ülkelerde yasaklanmıştı. 

ETİKETLER