Rekor denemesi için uzaya gidiyorlar

Soyuz uzay aracı ile bugün Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) fırlatılacak iki uzay adamı bir ilke imza atacak.

DW Türkçe 27.03.2015 - 12:29

Rekor denemesi için uzaya gidiyorlar

Soyuz kapsülü, Rus kozmonotlar Mihail Korniyenko ve Gennadi Padalka ile ABD'li astronot Scott Kelly'i ISS'ye ulaştırmak üzere Kazakistan'ın Baykonur Uzay Üssü'nden fırlatılacak. Kapsülün yaklaşık 6 saatlik yolculuğun ardından ISS'e kenetlenmesi öngörülüyor.

Kozmonot Padalka'nın 6 aylık olağan sürenin sonunda, Eylül ayında Dünya'ya dönmesi planlanıyor. Korniyenko ile Kelly ise istasyonda bir yıl süreyle kalarak bir rekora imza atacak. Uzay adamlarının deneyimi, Mars'a yapılacak insanlı uçuşlar bakımından önem taşıyor. 

İnsan vücudunun uzun süreli yerçekimsiz ortama nasıl cevap verdiği incelenecek. Kozmik ışınımın sonuçları, kas ve kemik erimesi ve bağışıklık sisteminin tepkileri araştırılacak. Uzay, görme yetisini de etkiliyor.

Yeryüzünden yaklaşık 440 kilometre yükseklikte bulunan ISS'te halen NASA astronotu Terry Virts, İtalyan Samantha Cristoforetti ve Rus kozmonot Anton Şıkaplerov görev yapıyor.

Genetik yapıya etkisi ve kanserle sonuçlanabilecek bir değişime yol açma olasılığı gözden geçirilecek. Farklı beslenme ve stres unsurlarının sindirim sistemine yansımaları değerlendirilecek.  

REKOR, RUS KOZMONOT POLYAKOV'DA

Kozmonot Valeri Polyakov, şimdiye kadar uzayda en uzun süreyle kalan insan olarak tarihe geçmişti. 1994 yılının ocak ayında Mir uzay istasyonuna ulaşan Polyakov, burada toplam 437 gün kalmıştı. 

Sayfa Yükleniyor...