Uzaydan gizemli sesler geliyor

Avustralya'da biliminsanları uzaydan gelen bir sesi ilk kez canlı olarak kaydettiler. Sesin kaynağı şimdilik gizemli. Patlama veya radyo sinyali olarak değerlendirilen ses, birçok gözlemevinde de kayıt edildi.

Haberler - NTV Haber 27.01.2015 - 15:37

Uzaydan gizemli sesler geliyor

Avusturalya'da biliminsanları ilk kez uzaydan gelen bir sesi "canlı" olarak yakaladılar.

Radyo frekansı veya "patlama" olarak değerlendirilen sesin kaynağı şimdilik belirsiz ve gizemini koruyor.

15 Mayıs'ta yapılan kayıda ilişkin bilgiler,  (Monthly Notices of the Royal Astronomical Society) isimli dergide yeni yayınlandı ve kamuoyu tarafından öğrenilmiş oldu.

Melbourne Swinburne Üniversitesi'nde doktora öğrencisi Emily Petroff, "patlamanın" 10 saniye kadar sürdüğünü belirterek, "Keşfin önemi çok hızlı olarak tanımlanması ve dünyadaki astronomların birbirleriyle temas geçerek kaynağı bulmaya çalışması" dedi.

Petroff, açıklamasında, "Bizim keşfimize kadar arşivlerimizde 8 kayıt vardı" bilgisini de verdi. Havai, Şili, Almanya gibi Dünyanın farklı yerlerindeki teleskoplar bu tür patlama sesleri için araştırmalar sürdürüyorlar, Avusturalya'daki CSIRO Parker teleskopu ilk kez bir kayıt yapmış oldu.  

Uzaydan gelen bu seslerin kaynakları tam olarak bilinmiyor. Uzaylı yaratıklardan, kara deliklerin ötesindeki uygarlıklara kadar bir dizi sav seslendiriliyor. Petroff, sesin doğal bir kaynaktan geldiğine emin olduklarını, kaynağın uzaylılar olamayacağını ancak tam olarak sonuca varamadıklarını söyledi. 

Sayfa Yükleniyor...