Yapay zeka yazılımı ilk karşılaşmada Go şampiyonunu yendi

Yapay zeka şirketi DeepMind'ın geliştirdiği AlphaGo yazılımı, 2500 yıllık strateji oyunu Go'nun en iyi oyunculardan Lee Sedol'u ilk karşılaşmada yendi. "Bir insanın asla yapmayacağı alışılmadık bir hamle karşısında afalladım" diyen Sedol turnuvayı kazanırsa 1 milyon dolar kazanacak.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 10.03.2016 - 05:50 | Son Güncelleme : 10.03.2016 - 06:00

Yapay zeka yazılımı ilk karşılaşmada Go şampiyonunu yendi

Bilişim şirketi Google'a ait Londra'daki yapay zeka şirketi DeepMind'ın geliştirdiği AlphaGo yazılımı, 2500 yıllık strateji oyunu Go'da en iyi oyunculardan sayılan Lee Sedol'u turnuva kuralları çerçevesinde yapılacak beş karşılaşmanın ilkinde yendi.

Güney Kore'nin başkenti Seul'deki karşılaşmayı izleyen yorumcular, Go şampiyonu Lee'nin ve AlphaGo yazılımının birbirlerine yakın rakipler olduğunu belirtti.

Yorumcular, iki oyuncunun da yanlış hamleler yaptığını, son ana kadar karşılaşmayı kimin kazanacağının öngörülemediğini söyledi.

Turnuvanın ilk maçını "DeepMind" şirketinin yapay zekası "AlphaGo" kazandı. 
Turnuvanın ilk maçını "DeepMind" şirketinin yapay zekası "AlphaGo" kazandı. 

Karşılaşmadan 2 hafta önce kazanacağından emin olan Lee, "Kaybedeceğimi düşünmediğim için çok şaşkınım. Karşılaşmanın başında yaptığım bir yanlış sonuna kadar devam etti" dedi.

AlphaGo'nun oyun başındaki stratejilerinin mükemmel olduğunu ifade eden Lee, "Yazılım bir insanın asla yapmayacağı alışılmadık bir hamle yaptı. Afalladım" dedi. 

Televizyondan ve Youtube'dan canlı izlenebilen karşılaşmaların geri kalanları 10, 12, 13 ve 15 Mart'ta yapılacak.

Sayfa Yükleniyor...