Hızla gelişen teknoloji sayesinde yakın bir zamanda hayatlarımızın bir parçası olması beklenen yapay zekanın insanlara etkisi hakkında bir açıklama da Google’ın başkanından geldi.

Yapay zekadan korkmamamız gerektiğini belirten Eric E. Schmidt, söz konusu teknolojinin insan hayatını yok etmek yerine kolaylaştıracağını iddia etti.

Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili bir açıklama yapan İngiliz astrofizikçi Stephen Hawking, yapay zekanın insanlığın sonunu getirebileceği uyarısında bulunmuştu.

Bu korkuyu normal bir reaksiyon olarak gördüğünü belirten Schmidt, New York’taki bir konsferansta yaptığı konuşmada, yapay zeka ve robotların insanlığın sonunu getireceği ve işsizliği artıracağı iddiasının yersiz olduğunun da altını çizdi.

Bir süredir bu teknoloji üzerine çalışmalar yürüten Google, kaynaklarının bir kısmını sürücüsüz araba ve Yapay zekaya ayırmış durumda. Şirket, bir süre önce insan beyninin yapısını taklit etmek için deneyler gerçekleştiren DeepMind isimli şirketi 400 milyon dolar karşılığında bünyesine katmıştı.