NTV

Youtube sayesinde dev "gemi kurdu" keşfedildi

ntv.com.tr

Teknoloji

Varlığı bilinen ama daha önce insanların yakalayamadığı dev gemi kurdu Filipinlerde bulundu. Canlı Youtube sayesinde keşfedildi.

İlişkili Haberler

Güneydoğu Asya ülkesi Filipinler'de varlığı yıllardır bilinen ancak hiç ele geçirilemeyen bir canlı yakalandı. Dev bir gemi kurdu olan Kuphus polythamia araştırmacılar tarafından yıllar sonra incelenebildi.

Canlı bir dev gemi kurdu yakalamayı başaran araştırmacılar bulgularını kamuoyuyla paylaştı. Sert bir kabuğun içerisine gizlenerek yaşamını devam ettiren Kuphur polythamialar çamurun içinde başüstü dik bir şekilde duruyorlar.

Yakalanan dev gemi kurdunun bir metre 55 santim boyunda olduğu, kalınlığının ise altı santimetreden biraz fazla olduğu açıklandı. Gemi kurdu denmesine rağmen canlının "çift kabuklu bir yumuşakça" olduğu belirtildi.

YOUTUBE SAYESİNDE BULUDU
Canlı inceleyen bilim ekibinin başında bulunan Dr. Danies Distel, gemi kurdunu tesadüfen Youtube'daki bir video sayesinde bulduklarını aktardı. Distel, "Yüzyıllardır bu canlıya ait kabuklar bulunuyordu ancak hiçbir zaman birini keşfetme şansını yakalayamadık. Onlarca yıl süren akademik aramaların sonunda gemi kurdunu öğrencilerimden biri Youtube'daki bir videoda gördü. Araştırmacılar deniz kurdunun kabuğunun kolleksiyonerleri cezbetmesi nedeniyle canlının tam olarak nerede bulunduğu açıklamaktan imtina ediyor.