İlişkili Haberler

Google, terör tehdidinin ciddi bir sorun oluşturduğunu ve acil müdahale yapılması gerektiğini söyleyerek, çevrimiçi terörist materyallerin yayılmasını önlemek için dört yeni tedbir aldı. 

Daha iyi içerik tespiti, daha hızlı inceleme, daha fazla uzman, daha sert standartlar ve radikalleşme karşıtı çalışmalarını genişletme sözü veren Google’ın kıdemli başkan yardımcısı ve genel hukuk danışmanı Kent Walker, bir blog'unda şunları söyledi:

"Terörizm açık toplumlara yapılan bir saldırıdır; şiddet ve nefretin yarattığı bu tehdit hepimiz için kritik bir sorundur. 

Google ve YouTube çözümün bir parçası olmakta kararlılar. Çevrimiçi radikalleşmeyle mücaele etmek için hükümet, kolluk kuvvetleri ve sivil toplum gruplarıyla birlikte çalışıyoruz. Hizmetlerimizde terörist içerik için yer yoktur. 

Biz ve diğer endüstri liderleri, politikalarımızı ihlal eden içeriği tanımlamak ve kaldırmak için yıllarca çalışmış olsak da, rahatsız edici gerçek şu ki, bir endüstri olarak, alınması gereken daha fazla önlem olduğunu derhal kabullenmeliyiz." 

Google, mühendislerinin, bilinen terör içeriğinin yeniden yüklenmesini önlemek için görüntü eşleştirme teknikleri kullanarak teknolojisini geliştirdiğini de açıkladı. 

Google, YouTube'un Güvenilir İşaretçisi programındaki bağımsız uzman sayısını artıracak ve radikalleştirmek için kullanılabilecek içeriğin belirlenmesine yardımcı olmak amaçlı gruplarla olan işbirliğini genişletecek. 

Google'ın kışkırtıcı içerik bulunduran videolar konusunda daha sert bir duruş sergileyeceğinin altını çizen Walker, "Toplu olarak, bu değişiklikler bir fark yaratacaktır. Denge doğru olana kadar sorun üzerinde çalışmaya devam edeceğiz. Biz üstümüze düşeni yapmaya kararlıyız" dedi. 

"Komitenin, yasadışı içeriği arama konusunda Google’a yaptığı çağırıdan sonra, Google’ın memnuniyetle böyle bir sorumluluğu üstlenmiş olması takdire değer bir adım" ifadelerini kullanan İşçi Partisi İçişleri Seçkin Komitesi Başkanı Yvette Cooper, Google’ın vaatlerini memnuniyetle karşıladıklarının altını çizdi. 

Cooper sözlerine şöyle devam etti: "Google'ın proaktif olarak içeriğini taraması ve kendi sitelerini denetlemeye yardım eden güvenilir şahısları desteklemesi önemli ve takdir hak eden bir karardır. Ancak yine de yapılması gereken daha çok şey var."