Türkiye bundan bir ay önce bayramı yaşarken, Kayseri'den gelen haberle sarsıldı.

İlişkili Haberler


Kayseri’nin Talas ilçesinde oturan 8 yaşındaki Ahmet Tuna Tekin, 6 yaşındaki kız kardeşi Dilruba Tekin ile 11 yaşındaki Türkan Ay, bayramın ikinci günü ailelerine haber vererek şeker toplamaya gitti.

Akşam olmasına rağmen evlerine dönmediler. Üç çocuktan haber alamayan aileleri polise başvurdu.

Ahmet ve Dilruba kardeşlerin annesi Leyla Tekin, çocuklarının pazartesi 17.30'da arkadaşları Türkan'la birlikte şeker toplamak için ayrıldığını, bayramlarının acıya dönüştüğünü söyledi.

Üç çocuğu aramak için polis geniş çaplı arama başlattı.

Talas ilçesinde yaklaşık 500 polis, jandarma ve sivil savunma ekibinin sürdürdüğü arama çalışmalarına Kayseri'den belediye otobüsleriyle Talas ilçesine getirilen 200 polis memura destek verdi.

Arama yapılacak bölge ile ilgili bilgilendirilen polis memurları, Alidağı, Zincidere ve Reşadiye bölgelerinde açık arazide, mağaralarda ve kaya kovuklarında kayıp çocukları aradı.

Yapılan arama çalışmalarından herhangi bir sonuç alınamadı.

Ahmet ve Dilruba Tekin'in annesi Leyla Tekin, "Ahmet 2. sınıfa, Dilruba ise ilk defa okula gidecekti. Çantasını, önlüğünü her şeyini hazırlamıştım" dedi.
Ahmet ve Dilruba Tekin'in annesi Leyla Tekin, "Ahmet 2. sınıfa, Dilruba ise ilk defa okula gidecekti. Çantasını, önlüğünü her şeyini hazırlamıştım" dedi.

Konuyla ilgili Kayseri Valisi Mevlüt Bilici’nin, açıklaması dikkat çekiciydi. Bilici, ''Aramalar 5 gün de sürer, 15 gün de. Hatta hiç haber alınamaz, bulunamayabilirler de. Bunu, devletin yapması gerekeni yapmıyormuş gibi ifade etmenin hiçbir anlamı ve mantığı yok'' diye konuştu.

GÜL VE MECLİS DEVREYE GİRDİ
Çocukların bulunması için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül devreye girdi. Gül'ün, Kayseri Valisi Mevlüt Bilici'ye kayıp çocukları arama faaliyetlerinin yoğunlaştırılması yönünde talimat verdi.

Valilik ve Emniyet raporlarını değerlendiren Meclis İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Zafer Üskül yetkililerin gerekli araştırmayı yaptıklarını söyledi.

Üskül, 7 Ekim'de yaptığı açıklamada “Görevliler, Kayseri’de üstlerine düşeni büyük bir özenle yerine getirmişler. İddialar, her ihbar değerlendirilip araştırılıyor. Olayla ilgisi olan yerlerde araştırma yapılmış. Ekipler arazide araştırma yapmış. MOBESE kayıtları incelenmiş. İzinde olan mahkumlar takip edilmiş. Eczanelerden alınan ilaçlar bile belirlenmiş. Çocuk eşyası satan giyim mağazalarına, alışveriş yerlerine kadar her yer araştırılmış” dedi.

Emniyetin komisyona gönderdiği rapora göre, çocukların kaybolduğu tarihten bugüne kadar bin 455 personel, 6 bin 516 kişi ile görüştü. Bin 31 aracın kontrolü ve sorgusu yapıldı. 47 güvenlik kamerası kaydı incelendi. Bin 875 ikamet, 147 park, bahçe, 65 cami, 168 umuma açık, 506 metruk alan, 78 kuyuda arama yapıldı.

Kayıp çocukların ikameti merkez alınarak bir kilometre çapındaki ikametler ve sakinleri kontrol edildi.

Bir emniyet müdür yardımcısı, üç şube müdürü, üç komiser ve 10 polisten oluşan özel ekibe bilgi derleyecek 44 personel görevlendirildi.

Komisyonun devreye girmeyeceğini belirten Üskül, "Komisyonun gücü, böyle bir aramayı sağlayamaz. İdarenin görevini yerine getirdiği kanısındayım” dedi.

Çocuklarla ilgili bugüne kadar toplam 30 ihbar yapıldı. Bilgi sahibi olarak 24 kişinin ifadelerine başvuruldu. Çocukların ailesi, akrabaları da araştırmaya dahil edildi. Kayseri dışında Ankara, İzmir ve Sivas'ta da aramalar yapıldı.

HER GÜN KAPI ÇALINDIĞINDA BİR UMUTLA KOŞUYORUZ
11 yaşındaki Türkan Ay'ın dedesi Hasan Kanat, kayıp çocukların fotoğraflarını eline alarak Talas ilçesindeki cadde ve sokaklarda dolaşmıştı.

Kaybolan çocuklara ait fotoğrafları bir büfenin duvarına asan Hasan Kanat, şunları söyledi:

''Her gün kapı çalındığında bir umutla koşuyoruz, bir yeni haber bekliyoruz. Polisler var gücüyle çalışıyor ama bir sonuç çıkmıyor. Her geçen gün azalan umudumuzu kaybetmek istemiyoruz. Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'ün bizleri araması ve ilgilenmesi umudumuzu artırdı. Çocukları gören, yerini bilen var ise polise ihbar etsin. Çok perişanız.''

RAKAMLARLA KAYIP BİLANÇOSU