'1 Bana, 1 Van'a' kitap

Kocaeli 4. Kitap Fuarı, Büyükşehir Belediyesi'nce düzenlenen, 350 yayınevinin katıldığı fuar törenle açıldı. Fuarda ''1 Bana, 1 Van'a'' projesi kapsamında ziyaretçiler tarafından Van'daki çocuklara kitap yardımı yapılacak.

Anadolu Ajansı 12.05.2012 - 14:41

'1 Bana, 1 Van'a' kitap

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nce düzenlenen ve 350 yayınevinin katıldığı Kocaeli 4. Kitap Fuarı törenle açıldı. Uluslararası Fuar Merkezi'ndeki törende konuşan Kocaeli Valisi Ercan Topaca, kitap fuarının Kocaelililerin kitap okuma alışkanlığının gelişmesine katkı sağlayacağına inandığını söyledi.

Kitap okudukça kendisinin ufkunun genişlediğini belirten Topaca, kitaplar sayesinde geçmişte geliştirilmiş düşünce ve teknolojinin gelecek nesillere aktarılarak, gelişimin sağlandığını ifade etti.

Topaca, ''Okuyan bir toplum, okuyan bir Kocaeli olmak durumdayız. Kocaeli sanayi kenti, üreten ve geliri yüksek bir kent. Geliri yüksek olan kent, Türkiye'nin belki de en çok kitap okuyan kenti olmalı'' diyerek, okuma ve yazma konusunda toplumun bazı eksiklerinin bulunduğunu kaydetti.

'KUR'AN-I KERİM'İN İLK MESAJININ 'OKU''
''Tarihimizi başkalarının yazdığı eserlerden okuyoruz. İstanbul'un fethi ile ilgili doğru, düzgün yazılmış kitabımız yok. Son dönemde yazılmış birkaç kitap var. Roger Crowley '1453 Son Büyük Kuşatma' adlı kitabında, İstanbul'un kuşatmasını o kadar güzel anlatıyor ki kaynakçasına baktığınız da bir Türk'ün yazdığı kitaba bağlantı yok. Onun için okuma ve yazma kültürünü de geliştirmemiz gerekiyor. Mutlaka çocuklarımızın okuması, analiz yeteneğinin güçlenmesi ve ufuklarının açılması gerekiyor. Bu durum ancak kitap okuyarak ve yazarak olacak.''

Vali Topaca, hem kendi çocuklarına hem de Van'daki çocuklara birer kitap almalarını tavsiye etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise kitabın, medeniyetlerin gelişmesinde önemli katkılar sağlayan araç olduğunu belirterek, kitap okumayan ve yazmayan milletin gelişmesinin mümkün olmadığını savundu.

Kur'an-ı Kerim'in ilk mesajının 'oku' olduğuna işaret eden Karaosmanoğlu, insanların bu durumu da gözönüne almaları gerektiğini dile getirdi.

Karaosmanoğlu, kitap okumadan, yazmadan gelişimin mümkün olmadığına dikkati çekerek, ''Kitapla aydınlığı tercih ediyoruz. Kocaeli'deki tüm insanları kitapla tanıştırmaya ve dost olmaya davet ediyoruz. Her kitap ayrı dünyadır. Onun için okuyan her zaman öndedir. Dostumuza vereceğimiz en güzel hediye kitaptır'' dedi.

Kitap fuarında ''1 Bana, 1 Van'a'' Projesi başlattıklarını bildiren Karaosmanoğlu, fuar alanının çeşitli noktalarına konulan kutulara atılacak kitapların Van'a gönderileceğini, imkanı olan ziyaretçilerin projeye destek vermesini arzuladıklarını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından törene katılan AK Parti Kocaeli milletvekilleri Azize Sibel Gönül ve İlyas Şeker, Vali Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Araştırmacı-Tarihçi Yazar Orhan Koloğlu kurdele keserek, 20 Mayıs Pazar gününe kadar ziyaret edilebilecek fuarın açılışını gerçekleştirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...