1 dolar düğünlerin gözdesi oldu

Düğünlerde havaya saçmak için en düşük banknot olan 5 liraya kıyamayan düğün sahipleri, piyasada az bulunan 1 doları 2 lira ödeyerek satın alma yoluna gidiyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 10.06.2009 - 12:49

1 dolar düğünlerin gözdesi oldu

İzmir Ticaret Odasının (İZTO) 55. Bankalar ve Holding, Şirketler, Menkul Kıymetler ve Kefalet Kooperatifi Meslek Grubu ve İZTO Meclisi üyesi Edip Çavuşoğlu, yaklaşan sünnet ve düğün sezonu dolayısıyla piyasada 1 ABD Doları'nda sıkıntı yaşandığını belirtti.

Cumhuriyet Merkez Bankasının 1 TL'lik banknot basmadığını, en düşük 5 liralık banknotlara da düğün sahiplerinin ''havaya saçmaya kıyamadığını'' belirten Çavuşoğlu, şöyle dedi: ''Sünnet ve düğün törenlerinde havaya para atmak eski bir gelenektir. Bu gelenek devam ediyor. Zengin, fakir her düğünde, herkes, bütçesi ölçüsünde damadın, gelinin veya sünnet çocuğunun oynadığı sırada başına para atar. Bu zenginlikten, görgüsüzlükten değil, yerleşik bir geleneğimizdir. TL'de ve Euro'da en küçük banknot 5'liktir. Düğün sahibi bir tane 5 Euro banknot atmaya kalksa, 10 TL'ye geliyor. Bu açıdan 1 dolarlık cazip hale geldi. Döviz büroları 1 dolarlık banknot bulmakta zorlanıyor. Kara borsada 1 dolar 2 TL'den satılıyor. 1 dolarlık almaya gelenler de hep 100'lük demet istiyor.''

Edip Çavuşoğlu, düğün sezonunun altına da talebi artırdığını, 6-7 ay önce altını bozduranların şimdi yeniden çeyrek, Cumhuriyet altını almaya başladığını söyledi.

Dünyada altının onsunun şu günlerde 950-960 dolardan işlem gördüğünü anlatan Çavuşoğlu, bu yılın en iyi yatırım aracının yine altın olarak görüldüğünü kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...