1. Ergenekon davası kaldığı yerden

27'si tutuklu 86 sanıklı birinci Ergenekon davasının görülmesine, 52 günlük aranın ardından yarın 102. duruşmayla devam edilecek.

Anadolu Ajansı 01.08.2009 - 12:12

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon davasının ilk duruşmasını 20 Ekim 2008 tarihinde gerçekleştirdi.

Mahkeme, yaklaşık 7,5 ayda yapılan 101 duruşmada, iddianamedeki sıralamaya göre önce tutuklu sanıkların savunmalarını aldı.

Yargılama sürecinde en uzun savunmayı 12 duruşma boyunca yaklaşık 60 saatte avukat Kemal Kerinçsiz yaptı. Tutuklu sanıklarla birlikte ifadeleri alınan Ali Yiğit ve Semih Tufan Gülaltay dışındaki tutuksuz sanıklardan aralarında Sedat Peker ve Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'nun da bulunduğu 33'ünün savunması ise davanın 94. duruşmasında tamamlandı.

Prof. Dr. Alemdaroğlu'nun ardından avukatı Metin Çetinbaş'ın yazılı olarak hazırladığı savunmasını okuması 101'inci duruşmaya kadar devam etti. Duruşmaların yeniden başlaması ve avukat Çetinbaş'ın savunmasını tamamlamasının ardından davanın tutuksuz sanıkları İlhan Selçuk, Ferit İlsever ve avukat Fuat Turgut ile haklarında yakalama kararı bulunan 2 sanığın yakalanmaları halinde ifadelerinin alınmasına geçilecek.

Mahkeme heyeti, Ergenekon' davasında ilk tahliye kararını, 15. celsenin yapıldığı 18 Kasım 2008 tarihinde verdi. Mahkeme heyeti, bu tarihte Mahmut Öztürk'ün serbest bırakılmasını kararlaştırdı.

Tutuklu sanıklardan Gazi Güder 25. celsede, Muammer Karabulut, Vedat Yenerer ve Orhan Tunç 41. celsede, Sami Hoştan, Serhan Bolluk ve Abdulmuttalip Tonçer 53. celsede, Vatan Bölükbaşoğlu ve Hüseyin Gazi Oğuz 65. celsede, Bekir Öztürk, Abdullah Arapoğulları, Rasim Görüm, Oğuz Alparslan Abdülkadir ve Halil Behiç Gürcihan ise 83. celsede tahliye edildi.

Mahkeme heyeti, 101. duruşmada da Mete Yalazangil, Mehmet Adnan Akfırat, Ali Kutlu ve Murat Çağlar'ın tahliyelerini kararlaştırarak, tutuklu 46 sanıktan 19'unu serbest bırakmış oldu.

Mahkeme heyeti, en son 12 Haziran'da gördüğü davanın duruşmasını, heyetin yıllık izne ayrılması, ikinci Ergenekon dava dosyasının incelenecek olması nedeniyle 3 Ağustos saat 09.30'a bıraktı.

BİRLEŞME KARARI ÇIKABİLİR
Ergenekon davası ile Danıştay üyelerine saldırı davasına ilişkin birleştirilmesi kararı da pazartesi yarın yapılacak duruşmada açıklanması bekleniyor.

Mahkeme heyeti, bu kapsamda Danıştay 2. Dairesi üyelerine ve Cumhuriyet Gazetesi'ne yapılan saldırılara ilişkin davanın tutuklu sanıkları Alparslan Arslan, Erhan Timuroğlu, Süleyman Esen, Osman Yıldırım, İsmail Sağır ve Tekin Irşi ile tutuksuz sanıklar Aykut Metin Şükre ile Salih Kurter'e duruşmaya katılmaları için davetiye gönderdi.

Mahkeme heyetinin duruşmada önce birleştirme kararını açıklaması, ardından da Danıştay üyelerine saldırı davasının sanıklarının duruşma salonundaki yerlerini alması bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...