NTV

'1 Mayıs ile şampiyonluk kutlaması aynı değil'

Türkiye

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 1 Mayıs kutlamalarına izin verilmeyen Taksim’de Galatasaray taraftarlarının gerçekleştirdiği şampiyonluk kutlamalarıyla ilgili eleştirilere, “Bu iki konuyu aynı sepete koyup, bunun üzerinden değerlendirme yapmak haksızlıktır” diye cevap verdi.

Vali Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde katıldığı programın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Taksim’de Galatasaray taraftarlarının gerçekleştirdiği şampiyonluk kutlamalarıyla ilgili eleştirilerin hatırlatılması üzerine Mutlu, “Galatasaray Kulübü’nün şampiyonluğunun belli olmasından sonra gerek İstiklal Caddesi, gerekse Taksim civarında maçı izleyen seyircilerin Taksim Atatürk Anıtı etrafına gelerek bu sevinci paylaştıklarını hepimiz gördük. Yoğun bir maçtan sonra bölgeye intikal olmaması, olumsuzluklar yaşanmaması için de 1000 civarında polisimizi orada görevlendirdik.

Ancak aldığımız tedbirler, bölgeye bir intikal olmamıştır. Ama gerek İstiklal Caddesi, gerekse Taksim’e yakın bölgelerde maçı izleyen Galatasaray seyircisi 1-2 dakikalık mesafedeki Atatürk Anıtı etrafında bu sevinci kısa süre paylaşmışlardır. Bu çok doğaldır. Bu bölgede 3 bin 500- 4 bin civarında, Florya’da 7-8 bin civarında, Mecidiyeköy’de ise 2 bin- 2 bin 500 civarında Galatasaray seyircisi dün akşam fevkalade sıkıntısız kutlamalarını gerçekleştirmişlerdir. Hiçbir bölgede bu manada sıkıntı yaşanmamıştır” diye konuştu.

100 BİN GALATASARAY TARAFTARI TAKSİM’E ÇIKMIŞ DEĞİL
Mutlu, 1 Mayıs öncesi Taksim’de gerek çelenklerin konulması, gerekse Kazancı Yokuşu’nda sembolik anma törenin yapılması yönünde ölçülü bir miktarda Taksim’e çıkılması yönünde duyuruları olduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti:

“Bu söylediğimizin bundan farklı (şampiyonluk kutlamaları) şeyi yok. Yani dün akşamki gösteri, 100 bin Galatasaray taraftarı gelip de bütün bir gün boyunca kutlama yaptığı bir yer değil. Bizim Kazancı Yokuşu’nda sembolik anma töreni yapılması yönünde sendika temsilcilerine duyurduğumuz makul sayının çerçevesi dışında değildir dün akşam yapılan gösteri. Galatasaraylıları yürekten kutluyorum. Bu sevinci hepimiz paylaştık. Dolayısıyla bu iki konuyu birbirine karıştırmanın 1 Mayıs'ta yapılmak istenen gösterilerle Galatasaray’ın şampiyonluğunu kısa süreli kutlama yönündeki heyecanının birbiri ile aynı sepete koyup bunun üzerinde değerlendirme yapmak haksızlıktır." dedi.

SORUMLU HUKUKSUZ BİR GÖSTERİYE ÇAĞRI YAPANLARDIR
Vali Mutlu, CHP’nin 1 Mayıs kutlamaları sırasındaki çıkan olaylar nedeniyle suç duyurusunda bulunması ve olaylarda başına isabet eden gaz bombası sonucu yaralanan Dilan Alp’in elindekinin sirke olduğu yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

"Özellikle şunu bir kez daha tekrar ediyorum: Bu gençlerin şu ve ya bu şekilde gösterilerin içinde bulunması ile ilgili çağrıları yapanlar hukuk önünde yanlış yapmışlardır. Gençlerin bu gösterilere katılanların hukuk dışı bir toplantıya çağrılmasıyla ilgili bütün çağrılar yanlıştır hukuk dışıdır. Bu olaylar içerisinde yaralanan, polislerimiz olsun, göstericiler olsun bütün bunların sorumlusu bu çağrıları yapanlardır."

DİLAN'IN BABASINDAN VALİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU
Öte yandan, 1 Mayıs’ta İstanbul Tarlabaşı’nda yaşanan olaylarda başına isabet eden gaz bombası nedeniyle yaralandığı belirtilen Dilan Alp’in babası Ali Ekber Alp suç duyurusunda bulundu. Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na gelen baba Alp önce avukatı ile birlikte açıklama yaptı.

İstanbul Vali Hüseyin Avni Mutlu hakkında suç duyurusunda bulunmak için geldiğini belirten baba Alp, “Vali, yalan yanlış beyanda bulunup, şahsımı, ailemi ve gururumu incitti. Gelip çocuk hakkında bilgi almadan yalan, yanlış beyanda bulunup bunu da kamuoyunda paylaştı. Vali basın açıklamasını bir gün sonra yapıp, gerçek gerekçelere dayandırabilirdi. Bir ailenin bir babanın gururunu incitti. Çocuğum hakkında yalan yanlış beyanda bulunan Vali hakkında suç duyurusunda bulunuyorum" diye konuştu. Avukatları aracılığıyla verilen dilekçede Vali Mutlu hakkında “İftira, görevi kötüye kullanma, suçu ve suçluyu övme, suç işlemeye tahrik ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçlarından işlem yapılması istenildi.