1 Mayıs'a iki koma

1 Mayıs çatışmalarının bilançosu 25 yaralı olarak açıklandı. Yaralılardan Meral Dönmez'in durumunun ağır, benzer şekilde yaralanan ve hayati tehlikesi bulunan Dilan Alp'in durumunun nispeten daha iyi olduğu belirtildi.

02.05.2013 - 09:28

1 Mayıs'a iki koma

1 Mayıs Emek ve Dayanışma gününde Taksim'e çıkmalarına izin verilemeyen gruplara polisin müdahalesi sırasında toplam 25 kişi yaralandı.


Yaralılar arasında yer alan 27 yaşındaki Meral Dönmez ve 17 yaşındaki lise öğrencisi Dilan Alp'in, kafalarına isabet eden gaz bombaları sonucu hastaneye kaldırıldıkları belirtildi.

Hayati tehlikesi devam eden iki kişinin nasıl yaralandıkları ve durumlarıyla ilgili açıklama, yakınlarından, avukatlarından ve BDP'li vekillerden geldi.

Atanamayan öğretmenlerden olduğu öğrenilen ve Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Meral Dönmez'in, kafatasında kırıklar tespit edildiği ve beyin kanaması geçirdiği belirtildi. Enişte Hakan Yaşa'dan, "Meral’in ölüm tehlikesi var. Kendisini 48 saat kadar bekleyeceğiz" açıklaması geldi.

"EVE SIĞINMIŞTI"
SDP üyesi olduğu belirtilen lise son sınıf öğrencisi Dilan Alp de, Tarlabaşı'nda Taksim'e çıkmaya çalışırken polisin müdahalesiyle karşılaşan grup içindeydi.

Alp'in, polisin attığı gaz bombasının kafasına gelmesi sonucu yaralandığı iddia edilirken, polisten 'merdivenden düştü' açıklaması geldi.

Alp'i, ilk kaldırıldığı Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ziyaret eden BDP'li Sırrı Süreyya Önder, polis müdahalesinin ardından Alp'in arkadaşları ile bir eve kaçtığını söyledi. Önder, "Tabii bunları yakalamak için polis eve giriyor. Kapıyı açıp gaz bombası denen şeyin kapsülünü mermi niyetine kullanıyor. Kızın başında patlıyor bu. Kızımız için emniyet 'merdivenden düştü' açıklaması yaptı. Eğer kızın başına bir şey gelirse bu açıklamayı yapan sorumludur" ifadelerini kullandı.

KENDİ BAŞINA NEFES ALIYOR
Kafatasında çökme olan Dilan Alp, Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki ameliyatının ardından başka bir hastaneye sevk edildi. Durumu daha iyi olan, kendi başına nefes alıp vermeye başlayan ancak hayati tehlikesi devam eden Alp, ameliyat çıkışı görüntülendi.


"AYNI YERDEN YARALANMIŞLAR"
İki ismin de avukatlığını yapan Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi Evrim Deniz Karatana, açıklamalarda bulundu.

Bundan sonraki hukuki süreci takip edeceklerini belirten Karatana, olaylarda bir ilginçliğin dikkatlerini çektiğini belirterek, "Her iki genç kızımız da kafalarının aynı yerinden yaralanmış" dedi.

"Her ikisinin de hayati tehlikeleri var" diyen Karatana, "Hayati tehlike atlatılsa dahi kalıcı hasarlarla kalma ihtimalleri var. Tabi kalıcı hasar kalmaması için doktorlarımız ve aileler uğraşıyorlar. Çağdaş Hukukçular Derneği olarak bu konu ile ilgili hukuki bir süreç başlatacağız" şeklinde konuştu.

2011'DE TUTUKLANMIŞTI
Bu arada Meral Dönmez'in, bir arkadaşı ile birlikte 'Füze kalkanı değil, demokratik lise istiyoruz' pankartı astığı için 2011 yılında tutuklandığı ortaya çıktı.

Dönmez, Kocaeli'de girdikleri bir avukatlık bürosunda, 'Füze kalkanı değil, demokratik lise istiyoruz' yazılı pankart astıkları eylem sonucunda gözaltına alınıp, tutuklu olarak yargılandı. Dönmez daha sonra 2012 yılı Kasım ayında tahliye edildi. Meral Dönmez ve arkadaşı 'terör örgütü üyesi olmak' ve 'iş yeri dokunulmazlığını ihlal etmek' suçlarından yargılandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...