1 Mayıs'ta İstiklal Caddesi'ne giriş yasak

Taksim'de 1 Mayıs'a sayılı günler kala önlemler belli olmaya başladı: İstiklal Caddesi'ne giriş ve çıkışlar kapatılacak, polisin yanında sendika görevlileri de olacak. Kürsünün yerini sendikalar belirleyecek.

26.04.2010 - 13:22

1 Mayıs'ta İstiklal Caddesi'ne giriş yasak

İstanbul'da 1 Mayıs'ta Taksim'de gerçekleşecek kutlamaların ayrıntıları netleşiyor.

İstanbul Valisi Muammer Güler, Mecidiyeköy Halaskargazi, Dolmabahçe ve Şişhane tarafından Taksim Meydanı'na işçilerin gireceğini söyledi.

Güler, kutlamalarla ilgili şu bilgileri verdi:

''Tertip heyeti meydandaki toplantıyla ilgili kuralları kendileri tespit ediyorlar. Konuşma kürsüsü nereye koyulacak onu arkadaşlarımızla beraber giriş çıkışlara en uygun gelecek şekilde ayarladılar.

O gün için biz Sıraselviler Kazancı ve özellikle altını çizmek istiyorum, İstiklal Caddesi'ne girişleri kapatıyoruz. Çünkü orada hem girişte hem dağılışta geçmişte bazı sıkıntılar yaşanmıştı. Oradaki ticari hareketliliği de etkilesin istemiyoruz ama biz alanı çok geniş olarak bariyerleyeceğiz. Oraya girişler kontrollü olacak, 3 ayrı noktadan kontrolle girecekler.

Giriş noktalarında güvenlik güçlerimizin yanında sendikaların görevlendirdiği kişiler de orada bulunacaklar ve polisimize yardımcı olacaklar. Kürsünün kurulacağı toplantının yapılacağı yerlerle ilgili önceden bir planlama yapıldı. Çarşamba günü bütün bunları son kez gözden geçireceğiz.''

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan İstanbul Valisi Güler, 1 Mayıs'ta görev yapacak güvenlik güçlerinin sayısını açıklamadı. Güler, ''Çarşamba günü saat 14.00'te İstanbul İl Güvenlik Komisyonu bununla ilgili bir toplantı yaparak son hazırlıkları değerlendirmiş olacak. Alınacak tedbirleri tekrar gözden geçirmiş olacağız. Sayılara takılıp kalmıyoruz, yeterli güvenlik önlemi aldırılmış durumda'' dedi.

Kutlamaların gelecek yıllarda daha geniş daha görkemli kutlamaların bir referansı olmasını dilediğini ifade eden Güler, şöyle konuştu:

''Bir başlangıç olacaktır. Bir tabunun yıkılması anlamında önemli olduğu değerlendirilmektedir ama İstanbulluların da bundan rahatsız olmaması lazım. Alınan tedbirlerin başkalarının özgürlüklerini kısıtlamaması lazım. Biz bu konuda işçilerimize, emekçilerimize güveniyoruz. Onlarla beraber alacağımız bu tedbirleri birlikte yürüteceğiz. Bir sıkıntı yaşamayacağımıza inanıyorum."

O İHTİMALLERİ DÜŞÜNMEK İSTEMİYORUM
Bir sıkıntı yaşanması halinde Taksim Meydanı'nın bir daha açılmamak üzere kapanacağını söylediğinin hatırlatılması üzerine Güler, şunları söyledi:

''Ben şunu söylemek istiyorum, o ihtimalleri değerlendirmek istemiyorum ama 'tabi ki bir şölen havasında kutlanırsa, gelecek yıllar için önemli bir referans olacaktır' dedim. Biz tabi bir sıkıntı yaşanmasını istemiyoruz. Sendika genel başkanları da burada ifade ettiler. 'Biz bunu en iyi şekilde, İstanbullulara hiçbir sıkıntı vermeden yapmayı amaçlıyoruz' dediler. Ben o ihtimallerin hiçbirini düşünmüyorum. Elbette her şey kendi kuralı içinde işlesin istiyoruz.''

STATLARDA ÖZEL GÜVENLİK SAYISI ARTIRILACAK
1 Mayıs tarihinde İstanbul'da oynanacak maçlar olduğunu, güvenlik açısından bu maçların o güne koyulmasının doğru olup olmadığını soran bir gazeteciye de, şöyle cevap verdi:

''Zaten daha önce planlanmış maçlar vardı. O akşam saat 20.00'de Kadıköy'de ve yine aynı saatte Olimpiyat Stadı'nda maçlar var. Futbol Federasyonu bize bu konuda görüşümüzü sordu. Maç programlarındaki değişikliğin takımlar açısından veya naklen yayın açısından getireceği sıkıntıları da nazara alarak, biz gerekli güvenlik önlemlerini alabileceğimizi ifade ettik. Yalnız o gün için  statlardaki özel güvenlik elemanlarının sayısını biraz artırmak suretiyle maçların programını bozmak istemiyoruz.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...