1 Mayıs'tan görüntüler

Türkiye'de 1 Mayıs kutlamaları genelde bayram havasında geçerken, bazı yerlerde gerginlikler yaşandı.

1 Mayıs'tan görüntüler

1 Mayıs denince akla gelen ilk yer olan İstanbul Taksim Meydanı'nda bayram çoşkusunun yaşandığı günde, çeşitli illerde de iççiler ve emekçiler sokaklardaydı.

Ankara'da ortam gerilince kutlamalar erken bitti, Eskişehir'de İstiklal Marşı okunurken BDP'ilerin yere oturması gerginlik yarattı.

İşte yurdun dört bir yanından 1 mayıs notları:

Tunceli'deki etkinliklerine yaklaşık 10 bin kişi katılırken sendika, sivil toplum örgütleri, siyasi partiler ve çok sayıda vatandaş ellerinde pankart ve flamalarla yürüdü.

Etkinliklere CHP Tunceli Milletvekili ve birinci sıra adayı Kamer Genç ve 2'nci sıra adayı Hüseyin Aygün ve yaklaşık 70 kişilik partili de katıldı.

BDP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis, Belediye Başkanı Edibe Şahin, kortejin en önünde yeralırken, köylerde seçim çalışması sırasında ayağında çatlak oluşan Tunceli bağımsız milletvekili adayı Ferhat Tunç da koltuk değneklerinin yardımıyla 1 Mayıs kutlamalarına katıldı.

Tunç'un kısa bir konuşma yaptığı kutlamalar sırasında sanatçı Suavi de bir konser verdi. Kalabalık grupların davul zurna eşliğinde halay çektiği 1 Mayıs kutlamalarına Beşiktaş'ın Tunceli'deki Çarşı Grubu temsilcileri de bayrak ve flamalarıyla katıldı.

COŞKU VE GERGİNLİK
Ankara'daki 1 Mayıs kutlamalarına iki grup arasında yaşanan gerginlik damgasını vurdu. Mitingin sonlarına doğru, Türkiye Gençlik Birliği mensupları ile BDP'liler arasında önce sloganlı gerilim yaşandı, ardından iki grup Abdi İpekçi Parkı’nda taşlı sopalı kavga etti. Gerilime polis müdahale ederken miting de bu arbede yüzünden planlanandan iki saat önce sona erdi.

— Kutlamaların İzmir'deki adresi ise Gündoğdu Meydanı'ydı. Gruplar davul zurna eşliğinde halay çekti, marşlar söyledi.

— Diyarbakır'daki kutlamalara Dağkapı Meydanı evsahipliği yaptı. Kentte 1 Mayıs, DİSK ve KESK Şubeler Platformu'nca düzenlenen etkinlikte kutlandı.

Adana'daki kutlamalarda arbede yaşandı. Türk-İş 4. Bölge temsilcisi Edip Gülnar'ı protesto eden grupla bazı sendika üyeleri birbirine girdi.

— Denizli'de de gerginlik yaşandı. Bir grup BDP'linin CHP aleyhine slogan atmasıyla başlayan gerginlik kısa sürede büyüdü. Denizli milletvekili adayı İlhan Cihaner'in de arasında olduğu grup olayın ardından alanı terk etti.

İSTİKLAL MARŞI GERGİNLİĞİ
— Gaziantep ve Eskişehir'deki kutlamalarda İstiklal Marşı krizi yaşandı. Gaziantep'te kutlamalarda İstiklal Marşı okunmamasına tepki gösterilirken, Eskişehir'de ise BDP'li teşkilat üyeleri İstiklal Marşı okunurken yere oturdu. BDP'lilere saldırmak isteyen gruba polis engel oldu.

— Batman'da kortejin polis tarafından aranmak istemesini protesto eden gruplar oturma eylemi yaptı, kutlama yapmadan dağıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...