Kocaeli'de 1 milletvekilliği MHP'den HDP'ye geçti

Resmi olmayan sonuçlara göre AK Parti, CHP ve MHP'nin milletvekili çıkardığı Kocaeli'de, yurt dışından gelen oyların eklenmesiyle 1 milletvekilliği MHP'den HDP'ye geçti.

Anadolu Ajansı 08.06.2015 - 09:49

Kocaeli'de 1 milletvekilliği MHP'den HDP'ye geçti

Kocaeli'nde sabaha karşı yapılan son sayımlara göre milletvekili dağılımında değişiklik oldu.

Resmi olmayan sonuçlara göre, MHP 163 bin 612 oy, HDP 82 bin 422 oy aldı.

Sabah saatlerine kadar önde giden MHP'nin 2. sıra milletvekili adayı Lütfü Türkkan'ın yerine, yurt dışı oylarının da eklenmesiyle HDP 1. sıra adayı Ali Haydar Konca TBMM'ye girmeye hak kazandı.

Buna göre, Kocaeli'de milletvekili dağılımı AK Parti 6, CHP 3, MHP ve HDP 1'er olarak gerçekleşti.

Öte yandan, MHP ve HDP Türkiye genelinde 80'er milletvekili çıkarmış oldu.

KONCA: YENİ BİR BAŞLANGIÇ

Bu sonucun ardından konuşan HDP Kocaeli Milletvekili seçilen avukat Ali Haydar Konca'yı kalabalık bir partili grubu karşıladı.

Burada açıklama yapan Konca, Türkiye genelinde ve Kocaeli'nde kendileri açısından seçimin başarılı bir şekilde gerçekleştiğini belirterek, "Türkiye için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Biz başından beri Türkiye'de demokrasinin inşası, insan haklarına dayalı, özgürlükçü, dayanışmacı ve eşitlik bir sivil hayatın oluşması için anayasanın yapılması noktasında ısrarlı ve inançlıydık. Bu nedenle de seçimlere önem veriyorduk. Sonuçta bu seçimler Türkiye'de yeni bir başlangıcın tarihi olduğunu düşünüyorum" şeklinde konuyştu.

Sayfa Yükleniyor...