1 Nisan şakası gerçek çıkmadı

Yunan basınının 1 Nisan şakası olarak yazdığı Türkiye'nin yardımı için Başbakan Erdoğan ve Papandreu'nun telefonda konuştuğu belirtiliyordu. Ancak, Başbakanlık bugün haberleri yalanladı.

23.04.2010 - 11:39

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mayıs'ta Yunanistan'a gidiyor. Erdoğan, 14-15 Mayıs tarihleri arasında Yunanistan'ın başkenti Atina'da olacak.

Ziyarete, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan dahil yaklaşık 10 bakanın katılması beklenirken, Erdoğan'ın Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ile görüşmesinin ardından iki ülke arasında ortak bir bakanlar kurulu gibi bir toplantı gerçekleşecek.

Yunan basını, 1 Nisan'da Türkiye'nin Yunanistan'a yardım yapacağını yazarak okurlarına şaka yapmıştı. Başbakan Erdoğan ve Yunan lider Papandreu 16 Nisan'da telefonda görüştü. Bugünkü gazeteler, iki liderin Türkiye'nin yapacağı ekonomik yardımın detaylarını konuştuğunu yazdı.

Haberler üzerine Başbakanlık'tan yeni bir açıklama geldi. Başbakanlık, Erdoğan ve Papandreu'nun ziyaretin ayrıntılarını konuştuğunu, görüşmede ekonomik yardım önerisi ve benzeri konuların kesinlikle gündeme gelmediğini duyurdu.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Haberlerde, Başbakanımızın Yunanistan Başbakanı Sayın Papandreu'ya 'ekonomik yardım' önerisinde bulunduğu iddia edilmiştir. Sayın Başbakanımızın 16 Nisan 2010 tarihinde Sayın Papandreu ile yaptığı telefon görüşmesinde, Atina'ya yapılacak ziyaretin detayları konuşulmuş, iki ülke ilişkileri hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Görüşmede, ekonomik yardım önerisi ve benzeri  konular kesinlikle gündeme gelmemiştir. Haberlerin gerçeği yansıtmadığı kamuoyuna saygıyla duyurulur.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...