NTV

1 yıl geçti 15 Temmuz şehidinin acısı unutulmadı

Anadolu Ajansı

Türkiye

15 Temmuz gecesi şehit olan özel harekat polisi Mehmet Karacatilki'nin ailesi aradan geçen 1 yıla rağmen yaşadıkları acıyı unutamıyor.

Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Ankara Gölbaşı'ndaki Özel Harekat Daire Başkanlığına yapılan bombalı saldırıda şehit olan özel harekat polisi Mehmet Karacatilki'nin ailesi, yaşadıkları acıyı aradan geçen 1 yıla rağmen unutamıyor.

Osmaniye'nin Kırıklı köyünde oturan anne Nuriye ve baba Hamza Karacatilki, oğullarının doğup büyüdüğü evde şehidin hatıralarını yad ediyor.

İki çocuk babası evladlarının çocukken oyunlar oynadığı, ağaçlara tırmandığı bahçede meyve yetiştiren Karacatilki çifti, çocukları akıllarına gelince gözyaşlarını tutamıyor.

Anne Nuriye Karacatilki, yaptığı açıklamada, en son geçen yıl ramazan ayı içerisinde gördüğü oğlunu çok özlediğini söyledi. Son görüşmelerinde oğlunun kendisiyle daha çok vakit geçirmeye çalıştığını aktaran Karacatilki, "Osmaniye'deki akrabalarımızı ziyaret ettik. Onun dışında evden çıkmadı. 'Oğlum git gez durma evde' derdim. 'Yok anne seninle kalacağım' dedi. Doymayacak mıymış ki bana bilemedim" dedi.

Anne Karacatilki, 15 Temmuz günü ise öğleden sonra telefonla görüştükleri oğluna darbe girişimi başladığı andan itibaren ulaşamadığını belirterek, "O gün akşam olaylar oldu. Ondan sonra kuzumun senini bir daha duymadım. Telefon ediyorum açmıyor, ulaşılamıyor diyor. Kendi kendime 'Kuzum, hiç mi arkadaşlarının telefonu yok. Şarjın bittiyse onlardan arasana. Anne ben iyiyim desene' diyordum" ifadelerini kullandı.

Oğlunun cep telefonunu sabaha kadar aramaya devam ettiklerini dile getiren Karacatilki, şunları anlattı:

"Sabah oldu, içim sıkılmaya devam ediyordu. Ablamın eniştesinin haberi olmuş, Ankara'ya gitmiş. 'Ankara'dayım abla arıyorum bulamıyorum' dedi bize. Sonra bizi hastaneye gönderdiler. Serum taktılar. Bizim küçük kızın haberi olmuş sonra. Biz hastaneden çıkıp eve gelince baktım çadırlar kurulmuş, bayraklar çekilmiş. O zaman anladım her şeyi. Oğlum en son 'annem' mi dedi, 'Allah' mı dedi. 'Kuzularım' mı dedi ne dedi bilemedik."

"AFFETMEYECEĞİM"

Anne Karacatilki, oğlunu şehit edenleri hiçbir zaman affetmeyeceğini vurgulayarak, hainlerin en ağır cezayı almasını istediğini söyledi. Oğlunu zor şartlar altında okuttuğunu aktaran Karacatilki, "Ben çocuğumu yokluklar içinde büyüttüm. Nasıl kıydılar ona. Allah'ım nasıl biliyorsa öyle etsin onları. Benim kuzularımın suçu neydi? 'Baban nerede' diye sorunca 'Babam çalışmaya gitti' diyor küçük torunum. Küçücük çocuğu babasına doyamadan nasıl kıydılar." ifadesini kullandı.Gözü yaşlı baba Hamza Karacatilki ise FETÖ üyelerinin en ağır şekilde cezalandırılmasını isteyerek, "Babamın oğlu bile olsa içeriden çıkarmasınlar, idam etsinler. Hele o ABD'dekini getirsinler, assınlar. Hem vatanın ekmeğini ye hem vatanına hainlik et..." diye konuştu.

ETİKETLER