10 adımda "yeşil yılbaşı"

Yeni yıla dünyaya zarar vermeden başlayın... İşte 10 adımda yeşil yılbaşı önerileri...

29.12.2009 - 10:10

10 adımda "yeşil yılbaşı"

Daha yeşil bir yılbaşı için 10 öneri...


1: Alışverişilerinizi azaltın. Ne kadar çok alışveriş yapar ve talep ederseniz, gezegenimizin limitlerini o kadar zorlamış olursunuz. Mümkün olduğunca yerel ürünleri tüketin, en azından ulaşımın çevreye verdiği zararı azaltmış olun.

2: Akıllıca seyahat edin. Alışverişe gitmek ya da sevdiklerinizi ziyaret etmek için mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarını kullanın. Arabayla ya da daha kötüsü uçakla yaptığınız her seyehatte, küresel ısınmaya neden olan sera gazını üretiyorsunuz. Daha mı iyisini yapmak istiyorsunuz? Sevdiklerinize yeni yıl hediyesi olarak çevre için çalışan organizasyonlardan üyelik hediye edin.

3: Hediye için para ödeyin, paket için değil. Paketlenmiş, zehirli PVC plastikten ya da mahogany gibi nesli tükenmekte olan ağaçlardan yapılan ürünleri almaktan kaçının.

4: Zararlı hediyeler almayın. Elektronik aletler popüler hediyelerdir. Sadece fiyatlarına bakmayın, hangi şirketlerin daha temiz ve zararsız üretim yaptığını da kontrol edin. Bu yılın yeni yıl hediyesi, gelecek yılın zehirli atığı olmasın.

5: Hediye paketlerini bırakın. Neden hediyenizi kendiniz geridönüşümlü kağıt kullanarak paketlemiyorsunuz? Patates baskısı ve biraz sulu boya ile kendi hediye paketinizi yapabilirsiniz. Geçen yılın kartlarını kullanarak geri donüşümlü hediye kartı yaratabilirsiniz. Ayrıca hediye paketinizin geridönüşüme gittiğinden emin olun.

6: Ne kadar az , o kadar iyi. Eğer evinizi ışklarla süsleyecekseniz, ne kadar enerji harcayacağınızı bir düşünün. Uyumadan önce ışıkları söndürdüğünüzden emin olun ve az enerji tüketen lambalar kullanın.

8: Doğalı seçin. Plastik ve pahalı ev süsleri yerine doğal olanları seçin.  Süslerinizi geri dönüşümlü kağıttan kendiniz yapmayı deneyin.

9: Kağıt kullanımınızı azaltın. Eğer yılbaşı kartı gonerecekseniz, geridönüşümlü kartlar seçin ya da daha iyisi elektronik kartlar gönderin.

10: Kutlama zamanı. Evinizde sevdiklerinizle yılbaşı kutlamak için toplandığınızda, tabaklarınız yeterli gelmiyorsa sakın plastik tabakları tercih etmeyin. Gerekiyorsa arkadaşlarınızdan tabak ödünç alın. Plastiklerle dünyamızı kirletmektense, bir gece fazladan bulaşık yıkamak ya da tabak ödünç almayı tercih edin.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...