Cem Karabay, rekor denemesine 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü'nde başladı.

Beylikdüzü Migros Alışveriş Merkezi'nin otoparkında özel olarak yaptırılan dev akvaryuma girmeden önce yakınlarıyla kucaklaşarak vedalaşan Karabay'a çevrede toplanan vatandaşlar da alkışlarıyla destek verdi.

Rekor denemesini Saat 19.40'da başlatan Karabay, akvaryum içinde Türk Bayrağı çıkararak gazetecilere poz verdi.

Karabay, ''Su altında 10 gün 10 gece'' hedefi ile Jerry Hall'un 121 saatlik, Namık Ekin'in 124 saatlik, David Blane'in 172 saatlik rekorunu kırarak, bu süreyi 240 saate çıkarmaya çalışacak.

Akvaryum içinde 9 Eylül 2009 tarihine kadar yaşayacak olan Karabay, yeme-içme, uyuma, spor yapma gibi tüm ihtiyaçlarını su altında giderecek. Karabay, normal hayatta nasıl yaşıyorsa su altında da hayatına öyle devam edecek, televizyon izleyecek, hatta özel ekipmanlarla egzersiz bile yapacak. Rekor denemesinde, Scuba kuralları çerçevesinde sırtında tüp taşıyacak olan Karabay'ın, ağzında da regülatör olacak. Ortalama 75 dakikada bir dalış tüpü değiştirecek olan Karabay, rekor süresince en az 200 tüp kullanacak. Cem Karabay'a 10 gün 10 gece boyunca, Namık Ekin ve nişanlısı Samuray Kalkan ile Karabay'ın öğrencilerinden oluşan 32 kişilik ekip 24 saat destek verecek.

Dünya rekoru denemesi süresince de Karabay için 2 sualtı hekimi, 2 uzman hekim ve bir ambulans hazır bekletilecek. Özellikle, Cem Karabay, geceleri uykuya daldığı zaman 2 kişi nefesini kontrol edecek. Akvaryumun suyu devamlı değiştirilecek. Karabay, kas erimesini önlemek için de sürekli egzersiz yapacak.

Cem Karabay'ın dünya rekoru denemesini gerçekleştireceği 15 metre karelik özel akvaryuma yerleştirilecek 4 kamera, 24 saat canlı yayında olacak.

Rekor denemesi ''www.cemkarabay.com'' ve ''www.beylikduzumigrosavm.com'' internet adreslerinden de canlı olarak izlenebilecek.