10 hakim ve savcı için Ergenekon fezlekesi

Adalet Bakanlığı’nın, 10 hakim ve savcıyla ilgili fezleke düzenleyerek Ergenekon kapsamında soruşturma açılmasını istediği ancak Ergenekon savcılarının "yeterli delil yok" diyerek fezlekeyi iade ettiği ortaya çıktı.

Haberler - NTV Haber 11.11.2009 - 10:45

2007 yılında Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan fezlekede, "Ergenekon Terör Örgütü"nün birçok kurumun yanısıra yargıya sızma konusunda da yoğun çaba sarfettiği belirtiliyor.

Örgütün yargıya sızma taktikleri geliştirdiği ifade edilen fezlekede, birçok örgüt üyesinin hakim ve savcılarla irtibat halinde olduğu öne sürülüyor. Bu suçlamaya dayanak olarak da telefon dinleme kayıtları ve bir gizli tanığın ifadeleri gösteriliyor.

Fezlekede yer alan 10 isimden 3'ü İstanbul'da, 3'ü Eskişehir, Yalova ve Bursa'da, 4'ü ise Ankara'da görev yapıyor.

YARSAV BAŞKANI VE HAKİM KAÇMAZ İLK SIRADA
Listenin bir numaralı ismi YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, ikinci sırada ise Sincan Birinci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz var.

Listedeki diğer isimler arasında Ankara Hakimi Mahmut Kaya, Şişli Başsavcı Vekili Mecit Ceylan, Bakırköy Savcısı Alı Çakır ve İstanbul Savcılarından Murat Yiğit de bulunuyor.

Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'nün "bu hakim ve savcıları soruşturun" talebine Ergenekon savcıları olumsuz yanıt veriyor.

Ergenekon savcıları Fikret Seçen ve Ercan Şafak imzası ile bakanlığa gönderilen cevap yazısında "Adı geçen yargı mensuplarının tamamının 1. sınıfa ayrılmış olması, suç varsa bile bunların görev suçu kapsamında değerlendirilmesi gerektiği ayrıca ismi sayılan 10 hakim ve savcının terör suçu işlediklerine yönelik yeterli delil bulunamaması nedeniyle fezlekenin iadesine karar verilmiştir" deniliyor.

Sayfa Yükleniyor...