Vasat terör örgütüne karşı, Gaziantep merkez olmak üzere; Adana, Adıyaman, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Osmaniye illerinde bu sabah erken saatlerde eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Operasyonlarda 70'den fazla kişi gözatına alındı. Örgüt lideri Şahmerdan Sarı ve iki oğlu da gözaltına alınanlar arasında bulunuyor.

İHYA-DER'E BASKIN
Öte yandan, Terör örgütü Hizbullah'ın ''İlim'' grubuna karşı genel merkezi Elazığ'da bulunan Yeni İlim Hizmet Yardımlaşma ve Araştırma Derneği'ne (İHYA-DER) operasyon düzenledi.

Elazığ kent merkezinin yanı sıra Palu ve Kovancılar ilçeleri ile Malatya'da da bazı ev, dernek ve kitabevi olmak üzere çok sayıda adrese baskın yaptı.

Operasyonda yaklaşık 20 kişiyi gözaltına alındı.

KONYA'DAKİ OPERASYON
Konya'da ise Anadolu Federe İslam Devleti örgütü'ne yönelik operasyonda, 13 kişi gözaltına alındı

9 YIL ÖNCE KOMİSER ŞEHİT ETMİŞLERDİ
Terör örgütü Vasat üyeleri, Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde 1 Nisan 2000 tarihinde bir komiseri şehit etmişlerdi.

Örgütün bazı üyelerinin Saha Mahallesi'ndeki bir hücre evinde barındığı ihbarını alan polis ekipleri, belirlenen adrese gece geç saatlerde operasyon düzenlemişti.

Bu sırada çıkan çatışmada dönemin Birecik Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Büro Amiri Komiser Ali Osman Sarıçalı şehit olmuştu. Murat Yürekli ve Bahri Bozok adlı iki örgüt üyesi yaralı olarak ele geçirilmişti.

Olaydan sonra kaçan 3 örgüt üyesi de kısa sürede yakalanmıştı.