‘10 Karanfil’le yemin

BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, TBMM'nin açılış törenlerine Kızıldere’de hayatını kaybeden 10 arkadaşı için "10 karanfil" rozeti takarak katıldı.

01.10.2011 - 16:46

‘10 Karanfil’le yemin

10 Karanfil olarak anılan devrimci gençlerin hikâyesi şöyle:


Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idamlarını durdurmak isteyen Mahir Çayan ve aralarında Ertuğrul Kürkçü'nün de bulunduğu arkadaşları, 26 Mart 1972 günü Ordu'nun Ünye ilçesindeki NATO üssündeki 3 Amerikan askerini kaçırdı.

27 Mart sabahı Kızıldere köyüne ulaşan Mahir Çayan ve arkadaşları (Ertuğrul Kürkçü, Hüdai Arıkan, Cihan Alptekin, Nihat Yılmaz, Ertan Sarıhan, Ahmet Atasoy, Sinan Kazım Özüdoğru, Sabahattin Kurt, Ömer Ayna, Saffet Alp) köyün muhtarının evinde gizlenmeye başladı. 30 Mart 1972 günü köyün muhtarının evine bilgi almak için gelen jandarmalara önceden hazırlanmış ihbar mektubunu teslim etmesi üzerine operasyon başladı.

Gizlendikleri evde etrafları sarılan Çayan ve arkadaşları teslim olmayı reddedince eve çok şiddetli bir operasyon yapıldı. Operasyonda Çayan ve 9 arkadaşı ile 3 NATO teknisyeni hayatlarını yitirdi. Operasyondan sağ kurtulan tek isim ise Kürkçü oldu. İşte Meclis'e gelirken Kürkçü'nün yakasına taktığı rozetteki 10 karanfil 1972'de öldürülen o on arkadaşını simgeliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...