İstanbul - Amsterdam seferi sırasında düşen Tekirdağ isimli uçakta yaralanan Türk vatandaşlarından 10'u, iki farklı uçakla İstanbul'a döndü.

Saat 16.20'de 2'si İran uyruklu 7 yolcu ile birlikte İstanbul'a inen uçakta Muhammad Mirzaik, Kerem Uzel, Kenan Eke, ilhan Gücüyener, Volkan Dağsan, Cem Mert ve Yousha Radparva, saat 22.05'de 22.05'de Atatürk Havalimanı'na gelen ikinci uçakta ise Çağrı Kaya, Mustafa Mermer ve Kenan Demir adlı kazazedeler yer aldı.

İLK UÇAK 'KIRŞEHİR'
Amsterdam'dan havalanan ve içinde kazada yaralanan 7 yolcunun da bulunduğu THY'nin ''Kırşehir'' adlı tarifeli uçağı, saat 16.20'de Atatürk Havalimanı'na indi.

Boeing 737-800 tipi uçak, 221 numaralı körüğe yanaştırıldı. Yolcular ve bazı hafif yaralılar körükten geçerek alanın içine alındı.

Uçağa yanaştırılan bir asansör ambulans ise el ve kolları kırık olduğu belirtilen bir yaralıyı tekerlekli sandalyeyle alarak, hastaneye götürdü.

İlişkili Haberler


İKİNCİ UÇAK 'İSKENDERUN'
Amsterdam'dan havalanan ve içinde Çağrı Kaya, Mustafa Mermer ve Kenan Demir adlı kazazedelerin ve yakınlarının bulunduğu THY'nin 'İskenderun' adlı tarifeli uçağı, saat 22.05'de Atatürk Havalimanı'na indi.

Boeing 737-800 tipi uçak, 220 numaralı körüğe yanaştırıldı. Hafif yaralı bir kazazede yakınlarıyla aprondan bir otobüse bindirilerek alandan götürüldü.

Bu arada, uçakta bulunan diğer kazazedeler ve yolcular da uçağın körüğünden geçerek, alandan ayrıldı.

AİLE DESTEK BİRİMİ
THY'nin Çarşamba günkü özel seferiyle Hollanda'ya giden kazazede aileleri ile birlikte 22 personel, 5 sağlık ekibi ve 1 doktordan oluşan Aile Destek Birimi, Amsterdam'da bulunuyor. Amsterdam'a gitmek isteyen diğer yolcu yakınlarının ise tarifeli uçaklarla bölgeye intikalleri sağlanıyor.

Kazazede yakınlarının Amsterdam'daki konaklama dahil tüm masrafları THY tarafından karşılanıyor. Yaralı yolcuların bulunduğu hastanelerde bir THY yetkilisi, hastaların sağlık durumunu izleyerek, merkeze bilgi veriyor.

Bazı kazazedelerle yakınları, özel bir seferle İstanbul'a getirilecek.

Kazayla ilgili 70'i Amsterdam'da olmak üzere toplam 170 kişilik bir destek ekibi hizmet veriyor.

Öte yandan, Hollanda Resmi Radyo Televizyon Kurumu NOS'un internet sayfasında dünden bu yana Türkçe olarak da veriliyor.

Kazadan hemen sonra NOS'un http://www.nos.nl/nosjournaal internet sitesinde ''THY uçağı düştü- Son Gelişmeler (Turks)'' başlığı altında, kriz masasının gelişmelere ilişkin düzenlediği basın toplantılarının içeriği aktarılıyor.