Tiyatro ve dizi oyuncusu Atilla Olgaç’ın bir televizyon programında yaptığı açıklama, özellikle “Bir esiri öldürdüm” dediği bölüm yüzünden basında geniş yer buldu. Yorumlar, oyuncunun “savaş suçu” işlediği şeklindeydi.

Haber Kıbrıs Rum Kesimi’nde de yankı buldu. Radyo ve televizyonları arayan Rumlar, Olgaç’ın öldürdüğünü söylediği 19 yaşındaki gencin, kendi yakınları olup olmadığını öğrenmeye çalıştı.

Olgaç ise yazılı bir açıklama yaparak, bir senaryo yazdığını, anlattıklarının gerçekle ilgisi olmadığını savundu.

“KANTİNDE ÇALIŞTI, SİLAH VERİLMEDİ”
Öte yandan, tanıkların ifadeleri ise oyuncunun anlattıklarının gerçek olmadığını gösteriyor. Zira dönemin Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Hilmi Özen, kendisinden yardım isteyen Atilla Olgaç’ın kantinde görev yapmasını sağladığını belirtiyor.

Özen, Olgaç’a Ada’da kaldığı 20-25 gün içinde silah dahi verilmediğini anlatıyor.

NE SÖYLEMİŞTİ?
Atilla Olgaç, katıldığı bir programda tartışma yaratan açıklamalar yapmıştı.

Olgaç, şunları söyledi: “Kılıç karakteriyle senaryo gereği adam öldürdük. Ama ne yazık ki bu vatan için ben gerçek hayatta 10 kişiyi vurdum. Askerlikte terhisime 1 gün kalmıştı. Tam o sırada Kıbrıs Barış Hareketi oldu. Beni Mersin’den Kıbrıs’a gönderdiler. Savaşın en acımasızca ve en kanlı bölümünün sürdüğü temizleme harekatında görev verdiler. Komutana ‘Yapamam, adam öldüremem, ben sanatçıyım’ dedim. ‘Burada sanat bitti. Burası gerçek hayat, savaş. Emir verdim mi öldüreceksin’ dedi. İlk öldürdüğüm çocuk 19 yaşında, esir düşmüş bir askerdi. Silahı yüzüne doğrulttuğumda yüzüme tükürdü. Alnından vurdum, öldü. Daha sonraki çatışmalarda 9 kişiyi daha öldürdüm. Öldürdükten sonra gidip karargâhta ağlıyor, ertesi gün yine öldürüyordum. Rüyamdan çıkmıyor. Uzun süre psikolojik tedavi gördüm. Bu yüzden hala et yiyemiyorum. Kan göremiyorum. Aklıma öldürdüğüm çocuklar, kokmuş cesetler geliyor.”