10 Nisan'ın Film Festivali programı

NTV Belgesel Kuşağı'nda bugün Güzel Ülke, Chicago 10, Unutmak, Nerede Bu Usame Bin Ladin?, Yes Men Dünyayı Kurtarıyor, Kulübe izlenebilir.

08.04.2009 - 09:20

10 Nisan'ın Film Festivali programı

NTV BELGESEL KUŞAĞI'NDA BUGÜN: Çevre kirliliği, müzik, sanat, din, felsefe, spor ve siyaset gibi farklı konuları işleyen bu belgesel filmler, toplumsal değişimleri ele alıp gerçeği belgelerken alışılmadık ve çarpıcı tarzlar izliyor.

GÜZEL ÜLKE
BIÙTIFUL CAUNTRI


Sürü sahiplerinin koyunları dioksinden zehirlenerek ölüyor. Çevreci bir öğretmen çevre suçlularına karşı savaş açıyor. Çiftçiler civardaki çöplüklerin kirlettiği topraklarda ekim yapmak zorunda kalıyor. Bir toprak katliamı yaşanmakta. Burası İtalya'nın Campania bölgesi. Burada 1.200'ü aşkın ruhsatsız zehirli atık alanı var. Camorra'nın silahları burada kamyonlar ve kepçeler. Mafya memurları, işini bilen girişimciler, işbirlikçi kurumlar, zamanla suçlulardan daha çok ölüme sebep olan bir iş alanını açığa çıkaran bir yargıç. Üçüncü milenyuma girdiğimiz şu günlerde bu şekilde yaşanır mı?

Yönetmenler: Esmeralda Calabria & Andrea D'Ambrosio
Oyuncular: Raffaele Del Giudice, Mario & Patrizia Gerlando, Sabatino & Mario Cannavacciuolo
İtalya, 2008
Betacam / Renkli / 73'
İtalyanca; İngilizce ve Türkçe altyazılı
B 10 Cu. 11.00

CHICAGO 10

Oscar'a aday gösterilen belgeselci Brett Morgen'in gözünden, arşiv görüntüleri ve animasyon aracılığıyla Amerikan tarihindeki bir milat noktasına, yüzkarası Chicago 8 davasına bakıyoruz. 1968'de yeni başkan adayının seçildiği Demokrat Parti kongresi sonrasında bir hafta boyunca süren ayaklanmaların ardından savaş karşıtı sekiz protestocu tutuklanarak yargılanır. Film, Chicago sokaklarındaki sert çatışmalar ile duruşma salonu arasında hızla ve heyecanla mekik dokur. "Yakın zamanda yaşanan savaşa da eleştiri getiren" film, Rage Against the Machine, Beastie Boys ve Eminem gibi günümüz sanatçılarının müzikleriyle döşenmiş.

Yönetmen: Brett Morgen
Oyuncular: Hank Azaria, Dylan Baker, Nick Nolte
ABD, 2007
35 mm / Renkli ve Siyah-Beyaz / 110'
İngilizce; Türkçe altyazılı
B 10 Cu. 13.30

UNUTMAK
EL OLVIDO


Dünyanın en iyi belgeselcilerinden Heddy Honigmann'ın bu son çalışması, güçlülerin talan ettiği bir ülkede yoksulluğu ve şiiri, dahası güçsüzlerin unutulmuşluğun zincirini kırma çabasını anlatan bir film. Unutmak "unutulmuş bir şehrin ve insanlarının şiirsel anıtını taçlandırıyor." Bu şehir, yönetmenin doğum yeri olan Lima. Sokaklarda geziniyor, lokantalara girip çıkıyor, işportacısından ayakkabı boyacısı çocuğuna, esprili düşleri ve şiirleriyle tarihi alaya alan, şehrin etkileyici sakinleriyle tanışıyoruz.

Yönetmen: Heddy Honigmann
Oyuncular: Jorge Kanashiro, Luis Cerna, David Gutierrez
Hollanda-Almanya, 2008
DigiBeta / Renkli / 94'
İspanyolca; İngilizce ve Türkçe altyazılı
B 10 Cu. 16.00

NEREDE BU USAME BİN LADİN?
WHERE IN THE WORLD IS OSAMA BIN LADEN?


Yönetmen Morgan Spurlock, uluslararası alanda başarı kazanan bol kalorili filmi Şişir Beni'den sonra, yine eğlenceli ve sürükleyici bir filmle beyazperdeye geri dönüyor. Dünyanın, tıpkı filmlerdeki gibi, yalnız gezen bir kahraman tarafından kurtarılması gerektiğine karar veren Spurlock, CIA ile FBI'ın şimdiye dek yapamadığını başararak dünyanın en çok aranan adamını bulmak için yollara düşer. Peki neden? Çünkü pek yakında doğacak çocuğunun daha güvenli bir dünyada yaşamasını ister. Ama önce bu adamın nereden geldiğini ve kim olduğunu öğrenmelidir. Böylece Spurlock, Usame Bin Ladin'in izinde dünyanın en tehlikeli bölgelerine gider, buralarda hem mantıklı hem de köktenci simalarla karşılaşır.

Yönetmen: Morgan Spurlock
Oyuncular: Morgan Spurlock, George Bush, Dick Cheney
ABD, 2008
35 mm / Renkli / 96'
İngilizce; Türkçe altyazılı
B 10 Cu. 19.00

YES MEN DÜNYAYI KURTARIYOR
THE YES MEN FIX THE WORLD


Berlin Film Festivali Panorama Belgesel bölümünün bu açılış filmi, dünyanın genel gidişatına "damardan" itirazı olanları ziyadesiyle coşturdu. Adından anlaşılacağı üzere "The Yes Men", olayları olumlayan değil, olması gerektiği gibi yorumlayan bir grup. Başta çevre sorunlarında olmak üzere, dev şirketlerin, önemli hükümet organizasyonlarının temsilcisi gibi davranıp onların adına özür diliyorlar. Grubun iki ABD'li üyesi Andy Bichlbaum ve Mike Bonanno'nun (gerçek isimleri bu değil elbet) yönettiği ve "oynadığı" bu belgesel, 2005 yılının The Yes Men / Evet Efendim adlı filmini izliyor.

Yönetmenler: Andy Bichlbaum, Mike Bonanno, Kurt Engfehr
ABD, 2009
HD / Renkli / 85'
İngilizce; Türkçe altyazılı
B 10 Cu. 21.30

KULÜBE
THE COTTAGE


Filmimiz sıradan bir gangster filmi gibi ağzı bozuk ve seksi bir kızın kaçırılmasıyla başlasa da, komedi unsurlarının bolca yer aldığı kanlı bir cinayet filmine dönüşüyor. Hikâye, bir mafya babasının kızı olan Tracey'yi kaçıran iki kardeşin, David ve Peter'ın etrafında gelişir. Kızı geceyarısı bir kulübeye getirirler. Bir süre sonra Tracey'nin erkek kardeşi de oraya gelir. Amacı fidyeyi ele geçirmektir. Ancak hiçbiri karanlıkta gizlenen psikopat çiftçinin farkında değildir. Bu düşük bütçeli korku-komedi filminin yönetmeni Williams, "Bir korku filminde bulunan her türlü klişeyi kullandım," diyor.

Yönetmen: Paul Andrew Williams
Oyuncular: Andy Serkis, Reece Shearsmith, Jennifer Ellison
İngiltere, 2008
35 mm / Renkli / 92'
İngilizce; Türkçe altyazılı
B 10 Cu. 24.00

ELDORADO

Belçika'nın 2009 Oscar adayı Eldorado gerçek bir olaydan esinlenen absürt bir komedi-dram. Film, yönetmen Bouli Lanners'in canlandırdığı Yvan karakteri üzerine odaklanıyor. Yvan, kırklarında, asabi bir antika araba satıcısıdır ve genç Elie'yi dükkânını soyarken yakalar. Onu bir temiz döveceğine, aksine tuhaf bir şekilde kanı kaynar Elie'ye ve eski Chevrolet'siyle onu anne babasının evine kadar götürmeye razı olur. Böylece uyumsuz mu uyumsuz bu iki yalnız adamın hiç olmadık insanlarla dolu Wallonia bölgesindeki tuhaf yolculuğu başlar.

Yönetmen: Bouli Lanners
Oyuncular: Bouli Lanners, Fabrice Adde, Philippe Nahon
Belçika-Fransa, 2008
35 mm / Renkli / 85'
Fransızca; İngilizce ve Türkçe altyazılı
R 10 Cu. 11.00

SOMERS TOWN

İşte İngiltere Bu'nun küçük oyuncusu Thomas Turgoose bu filmde, evinden kaçıp Londra'ya giden Tomo'yu canlandırıyor. Tomo, Londra'dayken, şehrin kenar mahallelerinde emekçi babasıyla oturan, Marek adında çekingen Polonyalı bir genç çocukla tanışır. Marek, Tomo'nun yanında kalmasını kabul eder. Bir yandan acayip komşularının getir götür işlerini yapmaya başlayan, bir yandan güzel Fransız garson Maria'nın ilgisini kazanmak için birbirleriyle yarışan, bir yandan da Tomo'nun evde kaldığını Marek'in babasından saklamaya çalışan ikili arasında sıkı bir dostluk bağı kurulur. Somers Town, hayatımıza yön verecek dostların hiç umulmadık yerlerde karşımıza çıkabileceğine dair sıcacık bir öykü.

Yönetmen: Shane Meadows
Oyuncular: Piotr Jagiello, Thomas Turgoose, Ireneusz Czop
İngiltere, 2008
35 mm / Renkli ve Siyah-Beyaz / 75'
Fransızca-Lehçe; İngilizce ve Türkçe
E 10 Cu. 16.00

BİLETLER

Festival biletlerini, Beyoğlu'nda Emek ve Atlas, Kadıköy'de Rexx sinemaları ve Biletix satış kanallarından (www.biletix.com, Biletix çağrı merkezi 0216 556 98 00 ve Biletix satış noktaları) alabilirsiniz.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...