İlişkili Haberler

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri geçen yıl akaryakıt şebekelerine 38 operasyon düzenledi. 79 şüphelinin gözaltına alındığı operasyonlarda 478 ton kaçak akaryakıt ele geçirildi. 

Yeni yılda da çalışmalarına devam eden ekipler, 2 Ocak Çarşamba günü Tuzla'da bir adrese düzenlenen baskında "solvent" ve "bitkisel yağ karışımıyla elde edilen ve "10 numara yağ" olarak tabir edilen 30 ton kaçak akaryakıt ele geçirildi. Geçmişte otobüs yangınlarıyla adı duyulan 10 numara yağın, şebeke tarafından hafriyat kamyonlarına litresi 3 liraya satıldığı belirlendi.

Milliyet gazetesinden Ferit Zengin'in haberine göre, operasyon öncesi teknik takipte şebekenin müşterilerinin neredeyse tamamının hafriyat kamyonları olduğunu belirleyen ekipler, şebekenin kaçak istasyonuna baskında yakıt almak için sırada bekleyen kamyonlarla karşılaştı. Kaçak mazota el koyup, şebeke üyelerini gözaltına alan polis, bazı hafriyat firmalarının kar oranlarını yüksek tutmak için kamyon satın alırken, "10 numara yağ" ile çalışırken sorun yaşamayan araçları tercih ettiğini belirledi. Polisin tespitine göre, "10 numara Yağ" ile sorunsuz olarak çalışan bir kamyon modeli İstanbul trafiğinde çalışan hafriyat kamyonlarının yüzde 90'nını oluşturuyor. 

Uzmanlar, çok çabuk alev alan solventin araç yangınlarını artırdığı uyarısında bulundu.