DİYARBAKIR

Diyarbakır Valiliği'nden, yayla evleri ve yazlıklarda gıda maddesi bırakılmaması konusunda uyarıda bulunuldu.

Valilikten yapılan açıklamada, il genelinde yerleşim yerlerinden uzaktaki yazlık, bağ evi, yayla evi ve benzeri şekilde kullanılan her türlü yapıda yiyecek ve içecek türü hiçbir malzemenin bırakılmaması hususunun terörle mücadele kapsamında önem taşıdığı bildirildi.

Açıklamada konuya duyarlılık gösterilmesinin beklendiği belirtildi.

KAYSERİ

Kayseri Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“İlimizde yaz aylarının başlangıcından itibaren vatandaşlarımız yerleşim yerlerine uzak yazlık, yayla ve bağ evi dediğimiz yerlere tatillerini geçirmek üzere gitmektedir. Tatillerini geçirdikleri yayla, yazlık ve bağ evlerini terk eden ve şehir merkezine gelen vatandaşlarımızın yazlık, yayla ve bağ evlerinde hırsızlıklara ve suç örgütlerine karşı gıda ve erzak bırakmaması önem arz etmektedir. Kış aylarında kimsenin uğramadığı yayla, yazlık ve bağ evlerinde suç örgütü mensupları ve hırsızların barınmaması için gerekli tedbirlerin alınması ve bu konuda hassasiyet gösterilmesi hem şehrimizin hem de vatandaşlarımızın güvenliği için oldukça önemlidir.”

NİĞDE

Niğde Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklama şu şekilde: ‘‘Ülkemizde son zamanlarda yaşanan bazı terör olaylarında, Bölücü Terör Örgütü üyelerinin yaşam malzemelerini yayla evleri ile yerleşim yerlerinden uzak yazlık olarak kullanılan evlerden temin ettikleri anlaşılmıştır. Vatandaşlarımızın güvenlikleri açısından; Yayla evleri ile yerleşim yerlerinden uzak yazlık olarak kullanılan evlerde, gıda, yiyecek, içecek türünden hiçbir yaşam malzemesi bırakmaması ve vatandaşlarımızın konu ile ilgili olarak gerekli tedbirleri alarak, dikkatli olmaları büyük önem arz etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.’’

EDİRNE

Edirne Valiliği'nden yapılan açıklamada, il genelinde yerleşim yerlerinden uzaktaki yazlık, bağ evi, çiftlik evi ve benzeri şekilde kullanılan her türlü yapıda yiyecek ile içecek türü hiçbir malzemenin bırakılmaması gerektiği bildirildi. 

Vatandaşların güvenlik nedeniyle farklı maksatlarla kullanımının önüne geçmek için harhangi bir aksaklığa mahal vermemek amacıyla kamuoyuna duyurunun yapıldığı kaydedildi. 

BOLU

Bolu Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, vatandaşların özellikle yaz mevsiminde kullandığı çok sayıda yayla evi ve yerleşim yerleri dışında konut bulunduğuna dikkat çekilerek şöyle denildi:

"Söz konusu yayla evi ve konutların yabancı kişiler ve terör örgütleri mensupları tarafından kullanılmaması amacıyla; ilimizin ve vatandaşlarımızın asayiş ve güvenliğinin sağlanması bakımından, yayla evleri ve yerleşim yerlerinden uzak olup yazlık olarak kullanılan evlerde, kullanım dışı zamanlarda, vatandaşlarımız tarafından gıda, yiyecek, içecek türünden hiçbir malzemenin bırakılmaması hususu büyük önem taşımaktadır. Bu konuda tüm vatandaşlarımızın duyarlı olması rica olunur."

ERZURUM

Erzurum Valiliği’nden yapılan açıklamada, yayla sezonunun bitmesiyle boş kalan yayla evlerinde gıda, yiyecek ve tüp gibi eşyanın bırakılmaması hususunda vatandaşlar uyarıldı.

Terör örgütü mensuplarının bu evleri saklanmak için kullanabileceğini ve bırakılan yaşam malzemeleriyle kış sezonunu geçirebileceğine işaret edilen açıklamada, "Bölgemizin en önemli geçim kaynakları arasında tarım ve hayvancılık gelmektedir. Yayladaki evler geçmişten bu yana kırsalda yaşayan vatandaşlarca yaz sezonunda kullanılmaktadır. Bu evler daha sonra terk edilip kış mevsimi boyunca boş bırakılmaktadır." denildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kışın yayla evlerine 3-5 ay uğramayan vatandaşlarımızın erzak bırakmaları durumunda bu evler terör örgütü mensupları ve aranan şahısların barınması konusunda önemli bir zemin hazırlamış oluyor. Bu nedenle vatandaşlarımız yayla dönüşüne kadar yayla ve merkeze uzak olan mezra evlerine yaşam malzemeleri ve barınma eşyası bırakmamalıdır. Vatandaşlarımızın gerekli hassasiyeti göstermeleri, kamu güvenliği açısından oldukça önemlidir."

GÜMÜŞHANE

Gümüşhane Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, güvenlik güçlerinin, bölge halkının da desteğiyle il genelinde huzur ve güvenliği sağlamak maksadıyla operasyonları aralıksız devam ettirdiği belirtildi.

Operasyonel faaliyetler sonucu zor durumda kalan teröristlerin, yayla ve meralardan gıda başta olmak üzere her türden yaşam malzemesini çalabileceklerinin değerlendirildiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu nedenle vatandaşlarımızın boş yayla evleri ve yerleşim yerlerinden uzakta yazlık olarak kullandıkları evlerinde gıda ve yaşam malzemesi bırakmamaları, teröristlerin bölgemizde barınamaması ve terörle mücadelenin başarıya ulaşması açısından önem arz etmektedir."

BURDUR

Burdur Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, vatandaşların özellikle yaz aylarında hafta sonu veya tatil günlerinde yayla ve yazlık evleri kullandıkları belirtildi.

Açıklamada, terör suçları başta olmak üzere çeşitli suçlardan aranan şahısların bu evleri kullanabileceklerine vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi:

"Aranan şahısların yazlık ve yayla evlerinde saklanabilecekleri göz önünde bulundurularak, gerekli tedbirlerin alınması ve vatandaşlarımızın bu konuda gerekli hassasiyeti göstermesi gerekmektedir. Yayla evleri ve yazlık olarak kullanılan yerleşim yerlerinden uzaktaki bu evlerde dikkati çeken durumlar ve kişiler olduğunda güvenlik güçlerine bildirilmesi, suçluların yakalanması açısından önem arz etmektedir."

MARDİN

Mardin Valiliği’nden yapılan açıklamada, terör örgütü mensuplarının, yerleşim yerlerinden uzakta yayla evi ve yazlık olarak kullanılan konutlardan hırsızlık yaparak gıda ile benzeri yaşam malzemesi temin etmeye çalıştıkları belirtildi.

İl genelinde yerleşim yerlerinden uzaktaki yazlık, bağ ve yayla evi ile benzeri şekilde kullanılan tüm yapılarda yiyecek ve içecek türü malzemelerin bırakılmaması hususunun terörle mücadele kapsamında önem taşıdığı bildirildi.

Açıklamada, konuya duyarlılık gösterilmesinin beklendiği bildirildi.

DÜZCE

Düzce Valiliği, yaylada evi bulunanlara uyarılarda bulundu. Yapılan açıklamada, “Yayla ve yaz sezonunun bitmesi ve mevsimin kışa dönmesiyle beraber vatandaşlarımız artık köy ve şehirlerindeki yerleşim yerlerine taşınmaktadırlar. Yayla evleriyle, yerleşim yerlerinden uzak yazlık olarak kullanılan evlerin boşaltılırken; buralarda kesinlikle yiyecek ve içecek gibi hiçbir gıda malzemesi bırakılmaması, yangına yol açabilecek herhangi bir yanıcı madde bulundurulmaması, su ve elektriklerin kapalı tutulması büyük önem taşımaktadır. Herhangi bir olumsuz durumun yaşanmaması için vatandaşlarımızın bu yönde gerekli tüm tedbirleri almaları gerekmektedir” denildi.