100 daireden büyük konut sitelerine mescit

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yeni yasa düzenlemesine göre; 100 daireden büyük siteler, AVM'ler, otogar ve havalimanlarında mescit açılacak. İmar planı değişikliğiyle değeri artan arsalardan ekstra vergi alınacak. 1992'den önce yapılan kaçak yapılara af gelecek. Askeri araziler, belediyelere devredilebilecek.

Haberler - NTV Haber 20.11.2012 - 15:49

100 daireden büyük konut sitelerine mescit

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırlıklarını sürdürdüğü taslak, önerilen haliyle yasalaşırsa; 100'den fazla dairesi olan konut siteleri, alışveriş merkezi, işhanı, sanayi tesisleri, kongre merkezi, yurt binaları, spor tesisleri, otogar, havalimanı ve otellerin hepsinde zorunlu olarak 'mescit' açılacak.

Düzenleme, mescitin yanı sıra bebek emzirme yeri, çocuk bakım ve oyun alanı açılmasını da zorunlu kılıyor.

DEĞERİ ARTAN ARSA İÇİN EKSTRA VERGİ
Taslakta dikkat çeken başka değişiklikler de var. 'İmar planı' değişikliğiyle 'değeri artan' arsalar için ekstra vergi alınacak. Yani, alındığı dönemde 10 kata kadar bina yapımına izin verilen bir arsa, daha sonra yüksek kat için izin alır ve inşaat yapılırsa aradaki değer farkının yüzde 45'i kamuya ödenecek.

Değişikliğin, kentsel dönüşüm uygulamalarında suistimalin önüne geçilmesi için planlandığı belirtiliyor.

KAÇAK YAPILARA AF
1992'den önce yapılan kaçak yapılara da af geliyor. Taslağa göre, yapıldığı dönemde yasal olan ancak daha sonra ruhsat sorunu yaşayan yapılara, yeni yerleşim eklenmemesi şartıyla ruhsat verilecek.

Askeri alanlar da 'meydan, yol, park, yeşil alan, otopark, toplu taşıma istasyonu' gibi projeler için belediyelere devredilebilecek.

Kıyı kanunu da değiştirilerek, sahillerin doldurulması ve tesis kurulabilmesinin önü açılacak.

Sayfa Yükleniyor...