Beymelek Su ürünleri Enstütüsü Su Ürünleri Mühendisi Coşkun Aydın, yaptığı açıklamada, geçen yıla göre dalyanda kuş popülasyonunun azaldığını belirtti. Enstitü olarak dalyanının korunması ve işletilmesinden sorumlu olduklarını kaydeden Aydın, Beymelek Dalyanı'nın 24 saat görevlilerce gözetlendiğini ve kaçak avcılıkla mücadele edildiğini söyledi. Kaçak avlanma nedeniyle kuşların popülasyonunda azalma olduğuna işaret eden Aydın, şunları kaydetti: ''Birçok balığın beslenme ve yaşam alanı olan Beymelek Dalyanı, Türkiye'de ayakta kalan çok önemli bir sulak alan. 5 bin dekar alanı kaplayan dalyan, dalyanı besleyen Acıpınar kaynağı ile kükürtlü ve 11-13 derece civarında su sıcaklığı ile birçok göçmen kuşun üreme ve kışlama alanı. 10 yıl öncesine kadar Beymelek Dalyanı'nda kış mevsiminde milyonlarca kuş kışlıyordu. Yedi yıl önce dalyanda yaşayan kuşlar neredeyse hiç kalmamıştı. O dönemde dalyanı işleten ve burada bilimsel araştırmalar yapan Akdeniz Su Ürünleri Enstitüsü, dalyanı korumaya aldı ve dalyana kuşlar yeniden gelmeye başladı.

Son birkaç yıldır tüm alınan önlemlere rağmen artan kaçak avcılık kuş popülasyonunun azalmasına neden oldu. Büyük gruplar halinde yaşayan kuşlar dağınık halde yaşamaya başladı. Bazı avcıların kaçak avladıkları kuşların ölüsü, dalyan ağzındaki balık kuzuluklarına kadar gelmeye başladı. Kuşların azalması dalyandaki balıklar için de tehlike taşıyor. Kuşları gübresi ile dalyandaki balıkların en önemli besin maddesi olan algler besleniyor. Kuşların dalyanı terk etmesi ile algler de yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir.

Kaçak avlananlara seslenen Coşkun Aydın, ''Lütfen 100 gram et için bu kuşları avlamayalım. Gerekirse gelin, 100 gram eti sizinle paylaşalım'' dedi.