100 milyon kuşu bekliyorlar

Göçmen kuşlar için önemli bir bölgede bulunan İsveç,  ilkbaharın gelmesiyle kuş gözlemi yapan turistlerin akınına uğruyor.

Anadolu Ajansı 13.04.2009 - 09:16

100 milyon kuşu bekliyorlar

STOCKHOLM  - Avrupa ve Akdeniz ülkelerinde sıcak havaların başlamasıyla 100 milyon kuşun nisan ayında İsveç'e gelmeye başladığı ve haziran ayına kadar burada konakladığı, daha sonra yaz aylarını geçirmek için kuzeye göç ettiği belirtiliyor.


Kuş meraklısı İsveçlilerle, komşu ülkeler başta Danimarka, Norveç ve Almanya'dan gelen kuş gözlem meraklısı turistler de göçmen kuşların konakladığı yerlere karavanlarıyla akın ederek,  dürbün ve fotoğraf makineleriyle kuşların hareketlerini izlemeye çalışıyor.

İlkbaharın gelmesiyle İsveç'e göç eden kuş sayısının en az 100 milyonu bulduğu bildiriliyor. Belediyeler de hem kuşları korumak hem de kuş meraklılarını bölgeye çekmek için bazı önlemler alıyor. Göçmen kuşların konakladığı alanları korumak ve insanlardan ürkmelerini engellemek amacıyla bu alanlar çitlerle çevrilirken, beslenmeleri için de yiyecek bırakılıyor.

Turnaların İsveç'te tek konaklama yeri olan Göteborg yakınlarındaki Hörnborgasjön gölü çevresi de kuş meraklıları için önemli bir merkez sayılıyor. Nisan başında İspanya'da havaların ısınmaya başlamasıyla buradan Hörnborgasjön gölü etrafına göç eden turnalar, haziran sonuna kadar burada konaklıyor. Sayıları yaklaşık 20 bine ulaşan turnaları izlemeye gelen turist sayısının birkaç aylık dönemde 50 bini aştığı belirtiliyor.

EDİTÖRÜN NOTU:
Afrika'dan yola çıkan göçmen kuşların kullandıkları en önemli rotadan biri de Türkiye... Göçmen kuşların muhteşem göçünü bugünlerde İstanbul boğazında görmek mümkün...

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...