Topaçları hatırlıyor musunuz? Ya tahta arabaları... Çoğu çok gerilerde... Oysa tahta gibi yaşayan bir malzemeye dokunmak, plastiklerle oynamaktan çok farklı.

Şişli Ekolojik Pazar'daki "10'dan sonra" adlı atölyelerde oynanacak oyunlar ilgi ve beceriyi artıracak, çocukların sıkılmalarını engelleyecek şekilde çeşitli gruplara ayrılmış.

Yoğurma etkinliklerinde balmumu, kil-seramik, kağıt hamuru yapımı; yaratıcı etkinliklerde artık materyaller, tahta parçaları ve çalı-çırpı ile tasarım yapılıyor.

Zihin-zeka oyunlarında, çocukların büyüklerle, arkadaşlarıyla veya tek başlarına oynayacakları oyunlar oynanıyor. "Gel Oyna" atölyesinin yaratıcısı Şule Şenol projeye, tıpkı masallarda olduğu gibi “Ondan Sonra” adını verdi. Çalışmalar her Cumartesi günü saat “10’dan Sonra” başlıyor. Şenol, atölyenin fast-food oyuncakların tam tersi olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Gel Oyna’da günümüzde fast food kültüründe çocuklara verilenin tam tersi uygulanıyor. Büyükler oyunun, ahşap oyuncağın sadece çocuklar için değil yetişkinler için de olduğunu görüyorlar. Çocuklar oynarken yetişkinler ya onları izliyor, ya da pazarda alışveriş yapıp, yemek yiyorlar.

Pazardaki oyun oynama tezgahımızı çocuklar için, bizim için, hatta azıcık da olsa doğa için 1 in yanına 0 ekleyerek 10 farklı çalışmaya, oyuna açmaya karar verdik her hafta yavaş yavaş. Ondan sonra diyerek, oyun arkadaşlarımızla birlikte öğrenerek, ondan sonrasının hep daha güzel, daha verimli geçeceğini hayal ederek. Saat 10’dan sonra, meraklısı, heveslisi ile 10larca 100lerce 1000lerce insana ulaşılacaktır zaman içinde. Ekolojik yaşamını önemini bilen, seven onların ve 10larca, 100lerce, 1000lercenin onların hep orada olduğunu bilerek, hissederek...

Masallarda hep mutlu sonlar vardır... Bizler hep mutlu sonların olmadığını biliyoruz…

Masalları çocukların çok sevdiğini de biliyoruz, oyunu da...

Ve yine biliyoruz ki, ekolojik, doğal yaşam için yapılan her şey mutluluk getirir; üstelik bizden sonraki nesillere de...

Sizi ve çocuklarınızı oynamaya çağırıyoruz her cumartesi “ondan sonra”ya.

Ondan sonramız, ondan sonranız daha güzel olsun istiyoruz...."

Çocukların yaptıkları oyuncaklar için oyuncak başına yaklaşık 5 TL alınıyor ancak düzenlenecek seksek, ip atlama, çember çevirme gibi etkinliklere katılmak ücretsiz. Atölyeler ressam, heykeltraş, öğretmen, psikolog gibi konularında uzman kişiler tarafından veriliyor.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği tarafından Şişli Belediyesi işbirliğiyle kurulan ve Türkiye’nin ilk %100 ekolojik pazarı olan Şişli %100 Ekolojik Pazar, her Cumartesi saat 07:00-17:00 arasında, İstanbul Şişli Bomonti’de, Bomonti Caddesi, Lala Şahin Sokak’ta (eski Tekel bira fabrikasının alt sokağı) kuruluyor.