Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında gözaltına alınan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eski danışmanı Ayşe Yılmaz, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye getirildi.

Ankara Adliyesi'nde soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısına ifade veren Yılmaz, tutuklama talebiyle sevk edildiği sulh ceza hakimliğince adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği'ne çıkan Yılmaz, üzerine atılı suçlamaları kabul etmedi.

Bank Asya'da hesabı bulunduğunu belirten Yılmaz, bir kardeşinin FETÖ soruşturması kapsamında tutuklandığını, bir kardeşinin de görevinden ihraç edildiğini ifade etti.

Eşinin, FETÖ ile iltisaklı olduğu gerekçesiyle OHAL kapsamında çıkartılan KHK ile kapatılan bir vakfın yöneticisi olduğundan haberi olmadığını savunan Yılmaz, 1997'den beri 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün danışmanlığını yaptığını ve halen bu görevine devam ettiğini kaydetti.

Ayşe Yılmaz, hakimlikteki ifadesinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
Bunun üzerine soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısı, Yılmaz'ın serbest bırakılmasına itiraz etti. 

İtirazı değerlendiren Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği de itirazın yerinde olduğunu değerlendirerek, Yılmaz hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı verdi.

Yılmaz, Ankara Emniyet Müdürlüğü polis ekiplerince adliyeye getirildi. Yılmaz, "Terör örgütü üyeliği" suçundan tutuklanarak, cezaevine gönderildi.