11 yeni büyükşehir geliyor

Başbakan Erdoğan, Kahramanmaraş’ta açıkladı: Seçimden sonra 11 il büyükşehir olacak.

08.05.2011 - 19:20

11 yeni büyükşehir geliyor

Başbakan Erdoğan, seçimden sonra nüfusu 750 binin üzerinde olan illerin büyükşehir olması için kanun tasarısı hazırladıklarını açıkladı.

Seçim mitinglerine Kahramanmaraş’ta devam eden Erdoğan, şu anda 11 ilin bu hakkı kazandığını söyledi.

Şu an 16 büyükşehir belediyesi bulunurken, adrese dayalı nüfus sayımına göre Şanlıurfa, Hatay, Manisa, Balıkesir, Kahramanmaraş, Van, Aydın, Denizli, Muğla, Tekirdağ, Trabzon'un nüfusu 750 binin üzerinde görünüyor.

Başbakan Erdoğan, Kahramanmaraş'ta konuşmasında, ''2014'ten itibaren artık burası bir büyükşehir belediyesi olarak seçimlere girecek. Bu arada 2014 yılına kadar nüfusu 750 bini aşan başka illerimiz olursa onlar da yine büyükşehir olma hakkını kazanacak'' dedi ve şu anda 11 ilin bu hakkı kazandığını belirterek, ''Şimdiden hayırlı olsun'' şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, tasarının 12 Haziran'dan hemen sonra Meclis gündemine geleceğini ve Kahramanmaraş'ın da büyükşehir olmayı fazlasıyla hak ettiğini söyledi.

Erdoğan, ''Büyükşehirin sınırı ne olacak biliyor musunuz? Kahramanmaraş'ın mülki sınırı... Yani hepsi büyükşehirin kapsamı içinde. Afşin, Elbistan, hepsi.

İstanbul'daki, Kocaeli'ndeki büyükşehir yapısı ne ise Kahramanmaraşta da o olacak. Yani şu anda bizim ulusal planlamamızın içerisinde bu var. Çılgın proje dedik ya bu da ulusal planlama projemiz. Böylece Kahramanmaraş'ın imkanları artacağı gibi bununla da kalmıyoruz, bütün ilçelerimiz de bundan sonra çok daha farklı hale gelecek'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...