11 yıl önceki saldırı facianın büyümesini önledi

2001 yılında İstanbul'un en işlek caddesindeki polis müdürlüğüne yapılan saldırı, bugünkü canlı bombanın daha fazla zarar vermesini önledi.

Haberler 11.09.2012 - 12:12

11 yıl önceki saldırı facianın büyümesini önledi

İstanbul'un Sultangazi ilçesindeki 75. Yıl polis Merkezi, 2002-2003 yıllarında değişen güvenlik konsepti doğrultusunda inşa edildi.

3 Ocak 2001'de Mecidiyeköy'deki Şişle İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne düzenlenen saldırının ardından polis merkezlerine girişte yeni protokoller oluşturulmuştu.

Şişli'deki Emniyet Müdürlüğü'ne gelen DHKP-C militanı kendisini işadamı olarak tanıtıp müdürlüğün dördüncü katına kadar çıkmayı başarmıştı.

İlçe Emniyet Müdürü, Selçuk Tanrıverdi'yi hedef alan saldırgan, koruma polisinin müdahale etmesiyle paniğe kapılarak bombayı patlatmıştı. Facia, Tanrıverdi’nin makam şoförü sayesinde büyümemişti ancak Naci Canan Tuncer bu olayda şehit oldu.

Bu olayın ardından Sultangazi'deki gibi özellikle güvenlik açısından hassas polis merkezleri yeniden düzenlendi. Bazıları yeni konsepte göre inşa edildi.

Bu sabah canlı bombanın saldırdığı karakolun nizamiye kapısı ile giriş kapısı arasında yaklaşık 20 metrelik mesafe bulunuyor. Nizamiye'den geçen saldırgan, gelen ilk bilgilere göre x-ray kontrolünün yapıldığı ve üzerindeki patlayıcıların açığa çıkacağı noktada bombayı patlattı.

Saldırgan bu kontrolü geçerek bombayı içeride patlatsaydı 4 katlı polis merkezinde büyük kayba neden olabilirdi.

Sayfa Yükleniyor...