11'e 10 Kala bir kez daha 'En İyi Film'

Başrollerini Nejat İşler ve Mithat Esmer'in paylaştığı '11'e 10 Kala', Tofifest Film Festivali'nde 'En İyi Film' ödülünü aldı.

14.07.2010 - 16:47

11'e 10 Kala bir kez daha 'En İyi Film'

Yönetmen Pelin Esmer'in ''11'e 10 Kala'' adlı filmi, Polonya'da düzenlenen Tofifest Film Festivali'nde '''En İyi Film' ödülünü aldı.

Dünya prömiyerini San Sebastian Film Festivali'nde yapan ''11'e 10 Kala'', Polonya'da düzenlenen Tofifest Film Festivali'nde yarıştı.

Başrollerini Nejat İşler ve Mithat Esmer'in paylaştığı ''11'e 10 Kala'', festivalde ''En İyi Film'' ödülüne layık bulundu.

Film, festival yolculuğuna, önümüzdeki günlerde Polonya ERA New Horizons Film Festivali, Kore Chungmuro Film Festivali ve Japonya Fukuoka Focus on Asia Film Festivali ile devam edecek.

''11'e 10 Kala'', İstanbul, Adana Altın Koza, Ankara, Abu Dabi, Tromsö, Nürnberg, Cinema Novo, Tetouan ve IndieLisboa film festivallerinden de toplam 14 ödülle döndü.

Nejat İşler, Mithat Esmer, Tayanç Ayaydın, Laçin Ceylan, Savaş Akova, Sinan Düğmeci, Tülin Özen, Akın Şenol, Selen Uçer, Emine Şans Umar ve Füsun Demirel'in rol aldığı filmin senaryosunu da yönetmen Pelin Esmer yazdı. Türkiye, Fransa ve Almanya ortak yapımı filmin konusu özetle şöyle:

''Emniyet Apartmanı'nın dördüncü katında yaşayan Mithat Bey (Mithat Esmer), yıllardır biriktirdiği, evinde kendisine sadece küçük bir yaşam alanı bırakan koleksiyonlarını, o güne kadar karşısına çıkan her türlü tehdide karşı korumayı başarmıştır. Köyünden İstanbul'a geldiğinde apartmana kapıcı olarak giren Ali (Nejat İşler), kızı kapıcı dairesindeki rutubetten astıma yakalanınca, daha iyi koşullar sağlayana kadar bir süre önce ailesini köye geri yollamıştır.

Apartmanın diğer sakinleri deprem endişesi ve daha değerli bir eve sahip olma isteğiyle binayı yıkıp yeniden inşa etmeyi tercih edince, Mithat Bey'in koleksiyonları uğruna verdiği savaşların en zorlusu başlar. Bina yıkılırsa Mithat Bey koleksiyonlarını kaybedecektir, Ali de hem evini, hem işini... Artık apartman, yalnız yaşayan bu iki adamın ortak kaderidir.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...