12 Eylül meydanında 27 Nisan savaşı!

Başbakan Erdoğan ile CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun referandum mitinglerinde 12 Eylül tarihinin yanı sıra 27 Nisan'da gündeme geliyor. İkili, bugün 'e-muhtıra' üzerinden birbirlerine yüklendiler.

05.08.2010 - 20:52

12 Eylül meydanında 27 Nisan savaşı!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Denzili'de, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Ankara'da, 12 Eylül referandumu için miting düzenledi.

İki lider de, konuşmalarının belli bölümünde 27 Nisan üzerinden birbirlerine yüklendiler. Erdoğan, o tarihte CHP'den yükselen seslere dikkat çekti, Kılıçdaroğlu 'işbirliği' iddiasını sürdürdü.

Başbakan Erdoğan, Denizli 29 Ekim Bulvarı Özay Gönlüm Meydanı'nda partililere seslendi.

İDDİA: EVET DİYECEK
CHP liderinin 12 Eylül'de 'evet' oyu kullanacağını iddia eden Erdoğan, ''Anamuhalefet Partisi Genel Başkanınerede konuşsa, ne söylese, 12 Eylül'de Anayasa değişikliğine 'Evet' demenin gerekçelerini anlatıyor. Ben eminim ki 12 Eylül'de kendisi de bu değişikliğe gizli oy olduğu için 'Evet' diyecek. Zaten 'Hayır' derse, kendisini, söylediklerini, anlattıklarını inkar etmiş olur'' dedi.

Erdoğan'ın konuşmasında bir başka konu da 27 Nisan'dı. ''Şimdi de AK Parti ve eski Genelkurmay Başkanı hakkında 27 Nisan bildirisinden dolayı suç duyurusunda bulunacaklarmış. O gün bizim nasıl dik durduğumuzu, kendilerinin nasıl çanak tuttuğunu bu aziz millet unutmadı" diyen Erdoğan şöyle konuştu:

"Peki soruyorum, CHP, 27 Nisan bildirisinden dolayı kendisi hakkında da suç duyurusunda bulunacak mı? 'Ciddiye almadılar, önemsemediler' diyen, 'TSK duyarlılık içinde' diyen eski genel başkanları hakkında suç duyurusunda bulunacaklar mı? Her satırına imza atanlar hakkında suç duyurusunda bulunacaklar mı? 'Türk silahlı kuvvetleri ciddi rahatsızlık içinde' diyen genel başkan yardımcıları Mustafa Özyürek; 'Bundan gerekli dersi çıkarmalılar' diyen genel başkan yardımcıları Cevdet Selvi hakkında suç duyurusunda bulunacaklar mı?

Madem darbelere bu kadar karşılar, 'Ergenekon'un avukatlığından çekilecekler mi? Yargı sürecindeyken CHP'nin milletvekillerinin oralarda ne işi var? Madem darbelere, muhtıralara bu kadar karşılar, madem bu kadar demokratlar, darbe iddialarının oluşturan yargıyı eleştirmekten, tehdit etmekten ve kışkırtmaktan artık vazgeçecekler mi?''

KILIÇDAROĞLU: ÇIKAR İŞBİRLİĞİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, Ankara Keçiören'de 27 Nisan'ı anlattı.

''27 Nisan'da gece saat 23.00'te bildiriyi kim koydu Genelkurmay'ın internet sitesine'' diye soran Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Hemen arkasından aslan kesildiler. Arkasından Dolmabahçe'de kanka oldular. Ne oldu o Dolmabahçe'de? İş birliği yaptılar; 'Sen bana bir muhtıra ver. Ben mağdur edebiyatı yapayım, ben de sana söz veriyorum bir araba alacağım, yetmedi, bir de sana üstün hizmet madalyası vereceğim'.

Şimdi Başbakan'a soruyorum; Sayın Başbakan, sana muhtıra veren bir genelkurmay başkanına hangi gerekçeyle sen, üstün hizmet madalyası verdin? Bunu anlat. Bu, çıkar iş birliği değil midir? Bu, çıkar iş birliğini ortaya çıkardık.

Yüzündeki maskeleri indirdik. Sakın ola bunların 12 Eylül edebiyatına inanmayın. 12 Eylül bunları yetiştirdi, bunları büyüttü, Yaşar Büyükanıt da bunların sırtını sıvazladı. Size söz, halkın iktidarında, yani CHP'nin iktidarında bildiriyi koyana da hesabını soracağız.''Başbakan Erdoğan, Denizli'deki mitingde, 12 Eylül'de niye 'evet' denilmesi gerektiğini anlattı.

Erdoğan, '...MHP'ye, CHP'ye, BDP'ye diğer partilere oy vermiş kardeşlerimin de meseleye kendileri için, çocukları için, gelecekleri için vicdan muhasebelerini yaparak sandığa gitmelerini özellikle rica ediyorum. 'Bu değişiklik yeterli değil' diyenler var, işte o yeterli anayasa değişikliğini yapmak için kapıyı açıyoruz.

'Bu değişiklik bizi tatmin etmiyor, isteklerimizi tam olarak karşılamıyor' diyenler var. Onlara da buradan seslenmek istiyorum; 12 Eylül'de gerçekleşecek bu değişim, adeta bir zihniyet devrimi olacaktır, yeni bir dönemin kapılarının aralayacaktır, yeni ve daha demokratik bir sürecin ilk adımının atılması olacaktır. Göreceksiniz, Türkiye bu anayasa değişikliği ile farklı bir sürece girecek. Demokrasi yolunda, hak ve özgürlükler noktasında çok farklı bir aşamaya gelecek. 13 Eylül sabahından itibaren Türkiye'nin büyümesi, kalkınması ivme kazanacak.

Bu değişiklikle belki ideal olana ulaşmıyoruz, ama ideal olanı hazırlamanın önündeki engelleri kaldırıyoruz. Daha kapsamlı, daha ileri düzenlemelerin yapılabilmesi için 12 Eylül günü oylayacağımız değişiklikler büyük önem taşıyor, bu çalışmalar için zemin hazırlıyor" şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...