12 Film, Altın Koza İçin Yarışacak

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından 8-14 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek 16. Altın Koza Film Festivalinde, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda yarışacak filmler belli oldu.

Anadolu Ajansı 13.05.2009 - 17:43

16. Altın Koza Film Festivali Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamaya göre, 31 filmin başvurduğu yarışmada 'Festival Kurulu' tarafından belirlenen 12 film, Altın Koza Ödül Heykeline sahip olabilmek için yarışacak.

Festival Kurulunun yaptığı, ön değerlendirme sonucu Erden Kıral'ın 'Vicdan', Pelin Esmer'in '11'e 10 Kala', Cemal Şan'ın 'Dilber'in Sekiz Günü', Ümit Ünal'ın 'Gölgesizler', Murat Düzgünoğlu'nun 'Hayatın Tuzu', Orhan Eskiköy ve  Özgür Doğan'ın 'İki Dil Bir Bavul', Aslı Özge'nin 'Köprüdekiler', Atalay Taşdiken'in 'Momo-Kızkardeşim', Yeşim Ustaoğlu'nun 'Pandora'nın Kutusu', Tayfun Pirselimoğlu'nun 'Pus', Semih Kaplanoğlu'nun 'Süt', Mahmut Fazıl Coşkun'un 'Uzak İhtimal' adlı filmleri Büyük Jüri önüne çıkacak.

Festival Kurulu, Murat Saraçoğlu'nun 'Deli Deli Olma', Tolga Örnek'in 'Devrim Arabaları' ve Cemal Şan'ın 'Ali'nin Sekiz Günü' adlı filmlerinin ise 'Özel Gösterim Bölümü'nde festival programına alınmasını önerdi.

Kurul tarafından, Mehmet Bahadır Er'in 'Kara Köpekler Havlarken', Selda Çiçek'in 'İncir Çekirdeği', Raşit Çelikezer'in 'Gökten Üç Elma Düştü', Aydın Bulut'un 'Başka Semtin Çocukları', Selim Ezici'nin 'İki Çizgi' ve İsmail Necmi'nin 'Bunu Gerçekten Yapmalı mıyım?' isimli filmlerine ise 'İlk Filmler' başlığıyla özel bir bölüm açılması önerildi.

En İyi Film Ödülü 250 bin TL, Büyük Jüri Yılmaz Güney Ödülü 50 bin TL ve En İyi Yönetmen Ödülü 50 bin TL, En İyi Senaryo Ödülü 15 bin TL, En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü 15 bin TL ve En İyi Müzik Ödülü 15 bin TL olarak belirlendi.

Festival izleyicilerinin belirleyeceği bir filme ise Adana İzleyici Jürisi En İyi Film Ödülü olarak 50 bin TL verilecek.

8-14 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalin film yarışması kapsamında verilecek ödüller, 13 Haziran Cumartesi günü yapılacak ödül töreni ile sahiplerini bulacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...