12 parti 'diğer' hanesinde

12 Haziran seçimlerinde üç büyük parti ve BDP destekli bağımsızlar dışında küçük partiler adeta sandıkta kayboldu.

Haberler 13.06.2011 - 02:30

Oy pusulasındaki 15 partiden sadece üçü barajı aşabildi. 12 parti ise oy pastasında "diğer" grubunda kaldı.

2009'daki yerel seçimlerde aldığı yüzde 6'lık oyla dikkatleri çeken Saadet Partisi, bu seçimlerde ancak 1.24 oy alabildi. Saadet Partisi bu oranla baraj altındaki partilerin ilk sırasında yer aldı.

Saadet Partisi, Milli Görüş’ün temellerinin atıldığı ve partinin bir süre önce kaybettiği lideri Necmettin Erbakan'ın seçim bölgesi Konya'da bile yüzde 2.18 oy alabildi.

Numan Kurtulmuş'un Saadet'ten istifa ederek kurduğu HAS Parti ise sadece binde 7 oy alabildi.

Büyük Birlik Partisi ise tüm 'de 315 bin oy toplayabildi ve binde 7'de kaldı. Bu sonuç BBP'de Genel Başkan Yalçın Topçu'nun istifasını getirdi.

Namık Kemal Zeybek'in genel başkan olduğu Demokrat Parti, 2007'de bir milyon 898 bin seçmenin oyunu almıştı, bu kez 278 bin oyda kaldı.

DSP de, Rahşan Ecevit'in CHP'ye açık desteğine rağmen tek başına girdiği seçimde tarihinin en düşük oyunu aldı. DSP, binde 2'de kaldı.

Genel başkanlığını emekli general Osman Pamukoğlu’nun yaptığı HEPAR binde 2, Türkiye Komünist Partisi binde 1, liderliğini Aykut Edibali’nin yaptığı Millet Partisi binde 1 ve Doğru Yol Partisi binde 1 oy alan partiler oldu.

MMP, EMEP ve LDP ise seçimlerde binde 1 düzeyine bile ulaşamadı.

Sayfa Yükleniyor...